Doğal malzemeli binaların verimlilik ve sürdürülebilirlik analazi
Sustainability and efficiency analysis of structures bulit with natural materials.
- Tez No: 696146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRİ BİRİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İnsanoğlu iklimsel koşullara karşı doğal savunma mekanizmalarına sahip olma, uyum yeteneği ve fiziksel yapı olarak daha zayıftır. Ancak dünya yüzeyinde sayısız medeniyetler yaratan tek canlı da yine insan olmuştur. Bu kapsamda ilk çağlardan bu yana mahremiyet ve korunma maksatlı, rahat yaşanabilecek, iklimsel ve kültürel şartlara adaptasyon sağlayabilen yapılar inşa etme uğraşında olmuştur. Öte taraftan günümüzde nüfusun gün be gün daha da fazlalaşması, doğal kaynakların azalması, toplumlar arası çekişme, enerji maliyetlerinin fazlalaşması, çevre kirliliği ve konfor şartlarının iyileştirilmesi gibi nedenler bina tasarım yaklaşımının değişimini mecburi kılmıştır. Buradan hareketle bu çalışmada amaç geleneksel yapı ve inşaat sektörünün karakteristik özelliğini yansıtan doğal malzemeli binaların (ahşap, kerpiç ve taş) günümüz yapı ve inşaat alanındaki kullanımını araştırmak bu binaların verimlilik ve sürdürülebilirlik durumunu değerlendirmektir. Bu çalışmada bilimsel makale tarama ve konut yapımında öncü rol oynayan kurumlardan toplanan verilerle zenginleştirilerek söz konusu bilgi ve verilere dayanan bilimsel değerlendirmeler yansıtılmaya çalışılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular neticesinde doğal malzemeli binalar kullanılan taş, toprak ve ahşabın kolay elde edilebilir, rahat üretilebilir, soğuğa ve sıcağa karşı yalıtım sağlayan, yoğuşmayı önleyen, işçiliği kolay, ileri teknoloji ve bilgi gerektirmeyen, yapımında az enerji tüketen, çevreye duyarlı, geri dönüşümü kolay ve ucuz malzemeler oldukları saptanmış olup, binalarda doğru ve etkin kullanımları halinde hem enerji verimliliği hem de sürdürülebilirlik açısından kullanılabilir malzemeler oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although human beings have natural defense mechanisms against climatic conditions, they are weak in terms of their physical structure. However, human beings were the only creatures that created countless civilizations on the earth's surface. In this context structures for privacy and protection, comfortable living, and adapting to climatic and conditions have been built from an early age. On the other hand, the change of building design has become obligatory due to population and energy costs increase, natural resources' decrease, the conflict between societies, environmental pollution, and improving comfort conditions. From this point of view, the study aims to investigate the use of buildings with natural materials (wood, mudbrick, and stone), which reflect the characteristics of traditional building and construction industry, in today's building and construction field and to evaluate their efficiency and sustainability. In this study, scientific evaluations based on the above-mentioned data were reflected by enriching scientific articles with the information collected from institutions that played a pioneering role in housing construction. As a result of the information obtained in the study, the stone, soil, and wood used in buildings with natural materials can be easily obtained and produced. It provides insulation against cold and heat and prevents condensation. Furthermore, it is easy to work and does not require any advanced technology and knowledge, consumes less energy in its construction, and is environmentally sensitive. It will be determined that they are effortless and cheap materials that can be used in terms of both energy efficiency and sustainability if used correctly and effectively in buildings.