Türkiye'deki çocuk kütüphaneleri ile ilgili bir araştırma
A study on children's libraries in Turkey
- Tez No: 696148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Temel dil becerileri, çocukların hem akademik hayatına hem de sosyal hayatına etki eder. Bundan dolayı erken yaşta geliştirilecek olan dil becerileri, çocukların ileriki yaşamına olumlu etki edecektir. Çocukların yaşamını bu denli etkileyecek olan dil becerilerinin geliştirilmesi sürecini, okullar dışında da devam ettirmek sürecin kalıcılığını artıracaktır. Temel dil becerilerinin geliştirilmesi sürecine çocuk kütüphanelerinin dâhil edilmesi, çocuğun dil becerileri eğitimini sürekli hale getirmede de yardımcı olacaktır. Bundan dolayı çocuk kütüphanelerinin bugünkü durumunun bilinmesi, temel dil becerileri eğitimi için geliştirilecek hizmetlere katkı sağlayacaktır. Her şeyin değiştiği dünyada çocuk kütüphanelerinin de değişmesi, çağa ayak uydurması, çocuk kütüphanelerinin varlığının devamı konusunda önem taşımaktadır. Bu durumdan ötürü, geleneksel kütüphanelerin sunduğu kitap hizmeti dışında çocuklar için farklı hizmet türlerinin sağlanması, çocuk kütüphanelerinin geleceğini de etkileyecektir. Araştırmada Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı bağımsız çocuk kütüphaneleri incelenmiştir. Çalışmada tarama deseni kullanılmıştır. Çocuk kütüphanelerinin mevcut durumu hakkında istatistiki bilgilere Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünden ulaşılmıştır. Ayrıca çocuk kütüphanelerinin mevcut durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek amacı ile velilere, çocuk kütüphanesini aktif kullanan çocuklara ve kütüphaneyi kullanmayan çocuklara uygulanmak üzere üç farklı yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Araştırmada bulgulardan hareketle çocuk kütüphanelerinin mevcut durumunun yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca velilerin ve çocukların görüşlerinin, çocuk kütüphanelerinin mevcut durumunun yetersiz olması ile örtüştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Basic language skills affect both the academic life and social life of children. Therefore, language skills that will be developed at an early age will have a positive effect on the future life of children. Continuing the process of developing language skills, which will affect children's lives so highly, outside of schools will increase the permanence of the process. The inclusion of children's libraries in the process of developing basic language skills will also help to make the child's language skills education permanent. Therefore, knowing the current state of children's libraries will contribute to the services to be developed for basic language skills education. In a world where everything changes, it is important for children's libraries to change, to keep up with the times, to continue the existence of children's libraries. As a result, the provision of different types of services for children, apart from the book service offered by traditional libraries, will also affect the future of children's libraries. Independent children's libraries affiliated with the Ministry of Culture and Tourism were examined in the research. The scanning pattern was used in the study. Statistical information about the current state of children's libraries has been obtained from the General Directorate of Libraries and Publications. In addition, in order to learn more about the current state of children's libraries, three different semi-structured interview forms have been prepared to be applied to parents, children who actively use the children's library and children who do not use the library. Based on the findings of the study, it was concluded that the current situation of children's libraries is inadequate. In addition, it has been observed that the opinions of parents and children coincide with the inadequate status of children's libraries.