Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde Türkiye-İran dış ticaret'inde: Enerji (2002-2019)
Party period in Turkey-Iran foreign trade: Energy [2002-2019]
  1. Tez No: 696309
  2. Yazar: DERYA KONYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN AFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) dönemseli olarak 17 sene içindeki [2002-2019] Dış Ticaret'te Türkiye-İran arasındaki Enerji ilişkisi konu alınmıştır. Ticari boyutundan yaklaşımla ilişkilerde enerji bağlamında yaşanan olaylar irdelenmiştir. Türkiye gelişimini sürdürdükçe enerjiye olan bağımlılık artış göstermektedir. Bu düzen içinde Türkiye-İran arasındaki ticaret ilişkisi de devamlı hale gelmiştir. 2002 yılından sonra büyük bir değişim yaşayan Türkiye enerji alanında dışa bağımlılığını artırmış, komşularıyla sıfır sorun politikasını izlemiştir. Bu bağlamda ilişkilerini iyileştiren Türkiye, petrol ve doğal gaz rezervine sahip olan İran'la anlaşmalar gerçekleştirmiştir. İran'ın enerji ulaşımını sağlayan boru hatları ve konumu itibariyle sahip olduğu güzergahlar ülkemizin enerji konusundaki önemini artırmıştır. Türkiye'nin enerjiye olan ihtiyacının artması ve İran'ın dünyanın ikinci büyük doğal gaz rezervlerine sahip olması ve komşu ülke olması karşılıklı işbirliğine zemin hazırlamıştır. Birçok alanda kullanılan enerjiyi ve enerji açığını kapatmak amaçlı bu ticaret ilişkisi Türkiye bağlamında önemini fazlasıyla artırmıştır. Ak Parti iktidarı İran'ı tehdit ülke algısından çıkarıp yaşanan olumsuzluklara rağmen hem siyasi hem de ekonomik bir çerçevede ilişkileri geliştirmiştir. Uluslararası konumda ekonomik ve politik olarak dünya sisteminde iki ülke arasında enerji konusunda birbirine güven verecek şekilde gerçekleştirme çabası süreç içerisinde devam etmiştir. Türkiye Milli enerji politikalarıyla güçlü bir ekonomik yapı oluşturarak kalkınmaya çalışılmaktadır. Bu etkilerin nasıl yansıdığı çalışmada yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Justice and Development Party (AK Party) periodically focused on the energy relationship between Turkey and Iran in Foreign Trade for 17 years [2002-2019]. The events that took place in their relations in the context of energy were examined from the commercial aspect. Turkey has been increasing dependence on energy development as we proceed. This pattern of trade relations between Turkey and Iran have also become permanent. living in a big change after the 2002 annual Turkey has pursued the policy of zero problems with its neighbors has increased its dependence on foreign sources. improve their relations in this context, Turkey has carried out mainly oil and gas agreements with Iran. Pipelines providing energy transportation and the routes it has in terms of location have increased the importance of our country in energy. Increasing Turkey's need for energy and Iran's having the second largest natural gas reserves in the world and being a neighbor country have laid the groundwork for mutual cooperation.In many areas of energy use and energy to close the gap for these trade relations it has been greatly enhances the importance of the context of Turkey. The AK party government is a party that succeeds in getting out of the perception of a country that threatens Iran and, despite the negativities, has achieved positive results in both a political and an economic framework. It has been an effort to achieve internationally, economically and politically, in the world system between the two countries in a way that gives confidence to each other about energy. Turkey has tried to structure their economic development by creating a strong national energy policy. How these effects are reflected is included in the study