İdealler yardımıyla tanımlanan genelleştirilmiş topolojik uzaylarda açık kümelerin bazı formları üzerine
On some forms of open sets in generalized topological spaces defined by the ideals
- Tez No: 696308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAD ÖZKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın esas amacı, ideal topolojik uzaylarda Ψ ve δ-int operatörleri ile ilişkili iki yeni operatör tanıtmak ve çalışmaktır. Bu amaçla ilk olarak bu operatörlerin temel özellikleri araştırılmıştır. Dahası, sadece Ψ ve δ-int operatörleri değil aynı zamanda bu operatörler aracılığıyla tanımlanan Ψ_δ operatörü tanıtılmış ve araştırılmıştır. Ψ_δ operatörü yardımıyla tanımlanan Ψ_δ-açık kümelerin bazı karakterizasyonları elde edilmiştir. Ayrıca, tüm Ψ_δ-açık kümelerin ailesinin bir topoloji olduğu gösterilmiştir. Son olarak Ψ_δ operatörü aracılığıyla elde edilen Ψ_δ fonksiyonlar ile sürekli fonksiyonlar arasındaki bazı ilişkiler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this work is to introduce and study two new operator associated with Ψ and δ-int operators in ideal topological spaces. For this purpose, the basic characteristics of these operators were first investigated. Moreover, not only Ψ and δ-int operators but also Ψ_δ operator defined via these operators have been introduced and investigated. Some characterizations of Ψ_δ-open sets defined via Ψ_δ operator have been obtained. Also, it has been shown that the family of all Ψ_δ-open sets is a topology. Finally, some relationships between continuous functions and Ψ_δ functions obtained through Ψ_δ operator have been investigated.