Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu
Crime of producing and trading of narcotic drugs and psychotropic substances
  1. Tez No: 696365
  2. Yazar: EMRAH DAĞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle ilgili suçların cezaları, 5237 sayılı TCK' nın (Türk Ceza Kanunu) 188, 190, 191, 192. maddelerinde düzenlenmiş; suça konu maddelerin imal edilmesi veya ticareti veya bu maddelerin kullanılmasını kolaylaştırma eylemleri yasa da suç olarak düzenlenmiştir. TCK 189. Maddesinde tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbiri uygulanması ve 192. maddesinde de, uyuşturucu ve uyarıcı madde suçlarında etkin pişmanlık hâlleri düzenlenmiştir. Bu çalışma ise suç incelemesi açısından TCK 188 maddesi ile sınırlıdır. Tez çalışmamız kapsamında öncelikle uyuşturucu ve uyarıcı maddenin tanımları yapılmış, bu maddenin türleri anlatılmış, tarihsel aşamalarından ve uluslararası sözleşmelerden bahsedilmiş, daha sonra Türk Ceza kanunun 188. Maddesinde düzenlenen“Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti”suçlarının temel ve nitelikli unsurlarına, yaptırımlarına, özel görünüş biçimlerine ve etkin pişmanlık hâllerine ayrı başlıklar altında yer verilmiştir. Uygulamayı göstermek ve uygulamada birliğin sağlanmadığı bazı meselelere ışık tutmak amacıyla çalışmamızda, Yargıtay kararlarına da yer verilmiş, doktrin görüşleri ve nihayet kanaatimiz açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Penalties for crimes related to drugs and stimulants are regulated in Articles 188, 190, 191, 192 of the TCK No. 5237 (Turkish Penal Code); Manufacturing or trading in or facilitating the use of criminal substances is regulated as a crime in the law.In Article 189 of the TCK, the implementation of security measures against legal persons and in Article 192 effective remorse in drug and stimulant crimes are regulated.This study, on the other hand, is limited to Article 188 of the Turkish Penal Code in terms of crime investigation. Within the scope of our thesis, first of all, the definitions of narcotic and stimulant substances were made, the types of these substances were explained, the historical stages and international conventions were mentioned, then the basic and qualified elements, sanctions, specific forms of appearance and active regret are given under separate headings.In order to show the practice and to shed light on some issues where there is no unity in practice, the decisions of the Supreme Court are also included, doctrinal views and finally our opinion are explained.