Li-Fi alıcı ve verici sistemi tasarımı
Design of a Li-Fi receiver and transmitter system
- Tez No: 696398
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
VLC, görünür ışık iletişiminin kısaltmasıdır ve görünür ışığı yüksek hızlı iletim ortamı olarak kullanan tüm teknolojileri kapsamaktadır. Light Fidelity (Li-Fi) teknolojisi, Wireless Fidelity (Wi-Fi) teknolojisine meydan okuyan bir kablosuz görünür ışık iletişim teknolojisidir. Li-Fi, radyo frekans (RF) spektrumunun bant genişliğinin sınırlı olması ve yüksek veri hızları talebini karşılayamaması sebebiyle Wi-Fi kısıtlamalarına bir çözüm olarak kabul edilir. Bu tez çalışmasında, kullanıma hazır elektronik bileşenler ve iki Arduino kartı kullanılarak metin verilerini iletebilen üç farklı Li-Fi alıcı-verici devresi tasarlanmıştır. Arduino kartlarının her biri, bir alıcı-verici (Rx / Tx) olarak kullanılmıştır. Verici kısım, beyaz ışık yayan diyotun (LED) insan gözü tarafından fark edilemeyecek kadar hızlı yanıp sönmesi ile verileri aktarırken, alıcı kısım bir fotodiyot vasıtasıyla verileri yakalamaktadır. Bu özellik, LED'lerin hem aydınlatma hem de iletişim sağlama amaçlarına hizmet edebileceği anlamına gelmektedir. Veriler, bir bilgisayardan diğer bir bilgisayara UART seri iletişimi kullanılarak iletilmektedir. Çalışmada, kullanılan devre topolojisine göre haberleşme hızlarının değiştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VLC is the abbreviation of visible light communication and covers all of technologies that use visible light for a high-speed transmission medium duty. The Light Fidelity (Li-Fi) technology is a wireless visible light communication technology that challenges the Wireless Fidelity (Wi-Fi). Li-Fi is considered a solution to Wi-Fi restrictions due to the limited bandwidth of the Radio Frequency (RF) spectrum and the inability to meet the demand for high data rates. In this thesis, three different Li-Fi transceiver circuits that can transmit text data using ready-to-use electronic components and two Arduino cards were designed. Each of the Arduino cards was used in a (Rx / Tx) transceiver function. The transmitting part transmits data by flashing a white light emitting diode (LED) too fast to be noticed by the human eye, while the receiving part captures data via a photodiode. This means that LEDs can serve both lighting and communication purposes. Data is transmitted from one computer to another computer using UART serial communication. It was observed that communication rates changed according to the circuit topology used in this study.