2015-2019 yılları UEFA Şampiyonlar Ligi müsabakalarındaki önemli oyun ilişkili istatistiklerin belirlenmesi
Determination of important game-related statistics in UEFA Champions League competitions between 2015-2019
- Tez No: 696433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı 2015-2019 yılları arasında UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılmaya hak kazanmış takımların son 16 turu, çeyrek final, yarı final ve final aşamalarında oynanan futbol müsabakalarındaki önemli oyun ilişkili istatistiklerin başarıya olan etkisini incelemektir. Araştırmada 2015-2019 yılları arasındaki 5 sezonda UEFA Şampiyonlar Ligi müsabakalarında son 16 turu, çeyrek final, yarı final ve final aşamalarında yer almış 35 takımın 139 maçı incelenmiştir. Takımlar turu geçen ve elenen takımlar olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Turu geçen ve elenen takımların oyun içi değişkenlerinin karşılaştırılmasında bağımsız örnekler t testi kullanılmıştır. Takımlar arasındaki önemli oyun içi değişkenlerin belirlenmesinde ise doğrusal diskriminant analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, 2015-2019 yılları arasındaki UEFA Şampiyonlar Liginin son 16, çeyrek final, yarı final ve final müsabakalarında turu geçen ve elenen takımlar için önemli oyun ilişkili değişkenler karşılaştırıldığında; her tur için farklı değişkenlerin turu geçen ve elenen takımlar için farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Diskriminant analizi sonuçlarına göre; son 16 turundan çeyrek final turuna ve çeyrek final turundan yarı final turuna çıkmada takımların attığı gol ve yediği gol değişkenlerinin önemli oyun içi değişkenler olduğu tespit edilmiştir. Yarı final ve final turunda şampiyon olmak için katkısı olan değişkenler incelendiğinde, tüm değişkenlerin ayırmada katkısı önemli bulunmamıştır. Sonuç olarak, UEFA Şampiyonlar Ligi'nde şampiyon olmak için iç sahada ve dış sahada rakip takımlara karşı skor üstünlüğü sağlayarak müsabakayı galip tamamlamaları gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the effect of important game-related statistics on the success of the football competitions played in the top16, quarter-finals, semi-finals, and final tours of the teams that qualified to participate in the UEFA Champions League between 2015-2019. In the research, 139 matches of 35 teams that took part in the top16 rounds, quarter-finals, semi-finals, and final tours of UEFA Champions League competitions in 5 seasons between 2015-2019 were examined. The teams were divided into two groups as the teams that pass the round and the teams that were eliminated. Independent samples t-test was used to compare the in-game variables of the teams that passed the round and were eliminated. Linear discriminant analysis was used to determine important in-game variables between teams. According to the research findings, when the important game-related variables were compared for the teams that passed the round and were eliminated in the last 16, quarter-finals, semi-finals, and finals tours of UEFA Champions League between 2015-2019; it was determined that different variables for each round differ for the teams that pass the round and were eliminated. Moreover, it was determined that the variables of goals scored and goals conceded by the teams in going from the last 16 round to the quarter-final round and from the quarter-final round to the semi-final round were important in-game variables. When the variables that contributed to the semi-final and to be the champion final rounds were examined, the contribution of all the variables in the separation was not found to be significant. As a result, it is thought that in order to become the champion in the UEFA Champions League, they must win the match by gaining a score advantage (goal(s) scored and conceded) against the opponent teams at home and away.