Kıraat ve konulu tefsir bağlamında Vakıa suresi
Vâkia soorah in the context of kıraat and themet tafsir
  1. Tez No: 696432
  2. Yazar: HAYATİ GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kur'an-ı Kerim'in anlaşılması ve hükümlerinin uygulanması bilindiği üzere birçok ilim sayesindedir. Bu ilimlerden iki tanesi ise Tefsir ve Kıraat ilimleridir. İslâmî ilimlerin tümüne kaynak teşkil eden Kur'ân'ın anlaşılmasında büyük rol oynayan ilimler arasında tefsir ve kıraatin yer almasının nedeni Kur'an ayetlerinde manası kapalı olan yerlerin anlaşılmasını sağlayıp, ayetlerin anlam ve yorum zenginliklerinin gün yüzüne çıkarmasıdır. İslâm coğrafyasının genişlediği ve Arap olmayanların da Müslüman olmaya başladığı dönemlerde Kur'an'ı Kerim'in nazil olduğu hal üzere okunması, doğru anlaşılması için Tefsir ve Kıraat İlmi teşekkül etmiştir. Günümüzde ise insanlara Kur'ân'ın mesajını daha derli toplu verme maksadıyla konulu tefsir ve Kıraat ilmi çalışmaları yaygınlaşmıştır. Biz de bu çalışmamızda Kıraat ve Tefsir bağlamında Vâkıa Suresi'ni ele alarak gerek Kıraat ilmi bağlamında surenin incelenmesine, gerek sure bütünlüğüne münhasır konulu tefsire bir örnek olması maksadıyla, içerisinde Kıraat ilminin doğuşu, gelişimi, surenin Kıraat ve tefsir bağlamında açıklanmasını ayrıca Sûrenin inanç, ahlak, ahiret konularını sûre bütünlüğüne dikkat ederek açıklamaya çalıştık. Bu çalışmamızın sonucunda ise Kıraat ve Tefsir ilminin birbiriyle irtibatlı iki ilim olduğu kanaatine vardık. Çalışmamızın giriş bölümünde konunun teorik kısmı olan Kıraat ilminin tanımına, doğuşuna, gelişmesine, çeşitlerine ayrıca konulu tefsîr metodunun ne demek olduğuna, doğuşuna, gelişmesine yer verdik. Birinci bölümde Vâkıa sûresinin genel olarak değerlendirilmesine, önceki ve sonraki sürelerle münasebetine, sürenin faziletine, üslubuna, sebeb-i nüzulüne, sanatlarına, ikinci bölümde ise Vâkıa sûresinin kıraatler açısından tahlili ve konulu tefsir açısından değerlendirilmesine yer verdik.
Özet (Çeviri)
As is known, the understanding of the Quran and the implementation of its provisions are thanks to many sciences. Two of these sciences are Tafsir and Kırâat sciences. The reason why tafsir and qiraat are included among the sciences that play an important role in understanding the Quran, which constitute a source for all Islamic sciences, is that it enables the understanding of the places whose meaning is closed in the verses of the Qur'an and reveals the richness of meaning and interpretation of the verses. In the periods when the Islamic geography expanded and non-Arabs started to become Muslims, Tafsir and Recitation Science was formed in order to read the Quran as it was sent down and to be understood correctly. Today, in order to give people the message of the Quran in a more compact way, themed tafsir and recitation studies have become widespread. In this study, we dealt with the Surah of Vâkıa in the context of Recitation and Tafsir, and to examine the surah in the context of the science of Quran, and to explain the emergence and development of Quran in the context of Quran in the context of Quran and tafsir in the context of belief, and to explain the surah in the context of Quran and tafsir. We tried to explain the issues of the hereafter by paying attention to the integrity of the surah. As a result of this study, we came to the conclusion that it is incomplete to think independently of the science of Recitation and Tafsir. In the introduction part of our study, we have included the definition, emergence, development, types of the science of Qiraat, which is the theoretical part of the subject, and also what the subject tafsir method means, its birth and development. In the first chapter, we have included the general evaluation of the chapter of Vâkıa, its relation with the previous and the following periods, the virtue of the period, its style, its reasons, its arts, and in the second chapter, the analysis of the chapter of Vâkıa in terms of recitations and the subject of interpretation.