Hastanelerde manevi destek algısı ve ihtiyacı üzerine bir çalışma (Bolu örneği)
A study on the perception and need for spiritual support in hospitals (Bolu example)
- Tez No: 696691
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞENTEPE LOKMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bolu'da hastane ortamında hasta, hasta yakını ve sağlık çalışanlarının manevi destek algısı ve ihtiyacı ile maneviyat düzeylerini çeşitli değişkenler açısından tespit etmektir. Araştırmanın örneklemi Bolu'da İzzet Baysal Devlet Hastanesinde görev yapan130 sağlık çalışanı ve tedavi sürecini geçiren 170 hasta ve hasta yakını olmak üzere toplamda 300 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerini (yaş, cinsiyet, medeni durum, gelir algısı, eğitim durumu, sosyal çevre, hastanedeki konumu) belirlemek için kişisel bilgi formu, maneviyat düzeylerini ölçmek için Maneviyat Ölçeği ve manevi destek algısı ve ihtiyacını tespit etmek için Manevi Destek Algısı (MDA) Ölçeğini içeren anket formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS Windows 25.0 programı kullanılmıştır. Bulguların analizinde nonparametrik testler, Mann Whitney U, Kruskal Wallis analizi, Bonferroni yöntemi ve Spearman kolerasyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, katılımcıların demografik değişkenlerinden yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, sosyal çevre ve hastanedeki konumu ile MDA ve maneviyat düzeyleri arasında istatistiksel bakımdan anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Bu farklılıklar sağlık çalışanı ve hasta, hasta yakını olmak üzere iki başlık altında ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiştir. Katılımcıların manevi destek algısı ve maneviyat düzeylerinin ortalamanın üzerinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında araştırmadan elde edilen verilere göre MDA ve maneviyat düzeyleri arasında olumlu yönde pozitif ilişki tespit edilmiştir. Bolu'da sağlık alanında manevi destek hizmeti hakkında daha önce haberdar olanların oranı sağlık çalışanlarında ortalamanın biraz üzerinde iken hasta ve hasta yakınlarında bu oran ortalamanın altında çıkmıştır. Araştırma sonucuna göre bütüncül sağlık hizmetlerinin bir gereği olarak sağlık çalışanı, hasta ve hasta yakınlarının hastane ortamında manevi destek ihtiyacı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu ihtiyaç neticesinde hastane ortamında kendisine müracaat edilebilecek bir manevi danışmanın görevlendirilmesinin önemli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the perception of spiritual support and spirituality levels of patients, relatives and healthcare professionals in the hospital environment in Bolu in terms of various variables. The sample of the study consists of a total of 300 participants, including 130 healthcare workers working at Izzet Baysal State Hospital in Bolu and 170 patients and patient relatives who have undergone the treatment process. Personal information form to determine the demographic characteristics of the participants (age, gender, marital status, income perception, education status, social environment, location in the hospital), Spirituality Scale to measure their level of spirituality and Perception of Spiritual Support (MDA) to determine the perception and need of spiritual support. A questionnaire including the scale was used. SPSS Windows 25.0 pro-gram was used for data analysis. Nonparametric tests, Mann Whitney U, Kruskal Wallis analysis, Bonferroni method and Spearman correlation analysis were used in the analysis of the findings. According to the findings, statistically significant differences were determined between the demo-graphic variables of the participants, such as age, gender, marital status, education level, income level, social environment, location in the hospital, and MDA and spirituality levels. These differ-ences have been evaluated in detail under two headings: healthcare professionals and patients, and patient relatives. It was concluded that the spiritual support perception and spirituality levels of the participants were above average. In addition, according to the data obtained from the research, a positive positive relationship was found between MDA and spirituality levels. While the rate of those who were previously aware of the spiritual support service in the field of health in Bolu was slightly above the average in healthcare workers, this rate was lower than the average in patients and their relatives. According to the results of the research, it was concluded that healthcare workers, patients and their relatives need spiritual support in the hospital environment as a requirement of holistic health services. As a result of this need, it has been concluded that it is important to assign a spiritual counselor who can be consulted in the hospital environment.