Eleştirel söylem çözümlemesi: 2018 yılında işlenen kadın cinayetleri haberlerinin Cumhuriyet ve Sabah gazetelerinde sunum biçimi
Critical discourse analysis: Presentation format of the news about femicide in 2018 in Cumhuriyet and Sabah newspapers
  1. Tez No: 696692
  2. Yazar: YAĞMUR ÖNGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, eleştirel söylem çözümlemesiyle kadın cinayetleri haberleri incelenmiştir. Çalışma, 2018 yılında Cumhuriyet ve Sabah gazetelerindeki kadın cinayetlerini konu almaktadır. Haberler, van Dijk'ın sosyobilişsel yaklaşımı içinde makro-mikro yapı modeline göre çözümlenmiştir. Çalışma, kuramsal temel ve çözümleme bölümlerinden oluşmaktadır. İncelenen haberler sonucunda, iki gazetenin ideolojik üretim yaptığı görülmektedir. Gazetelerde sunulan kadın cinayeti haberleri, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini meşru kılmaktadır. Sabah gazetesi, kadın cinayetleri haberlerini daha çok magazinsel ve sansasyonel yönleriyle sunmaktadır. Cumhuriyet gazetesi, bazı haberlerinde eleştirel olmaya çalışmıştır. Ancak ideolojik üretim yapmaktan kaçamamıştır. Medya, en önemli bilgi kaynaklarından biridir. Dolayısıyla okuyucular, kadın cinayetleri hakkında fikirlerin bir bölümünü haberlerden edinmektedir. Ancak gazetelerin, kadın cinayeti sunumları sorunlu olmaktadır. Haberlerde, kadının öldürülmesi bir gerekçeyle sunulmuş ve kadın suçlu olarak gösterilmiştir. Böylece Cumhuriyet ve Sabah gazetesi, erkek egemenliğinin çıkarlarını ön planda tutmaktadır. Gazetelerde, kadın cinayetleri toplumsal sorun olarak sunulmadığı görülmüştür. Çalışma sonucunda, haberlerin hikâye şeklinde anlatıldığı ve ataerkil sistemin yeniden üretildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the news of femicides was analyzed with critical discourse analysis. The study is about the femicides in the newspapers Cumhuriyet and Sabah in 2018. The news was analyzed according to the macro-micro structure model within van Dijk's sociocognitive approach. The study consists of theoretical basis and analysis sections. After analyzing the news, it is seen that both newspapers practice ideological production. The news of femicide presented in the newspapers legitimize social gender inequality. Sabah newspaper presents the news of femicides with their magazinish and sensational aspects. Cumhuriyet newspaper tried to be critical in some of its news. However, they could not get out of making ideological productions. Media is one of the most important sources of information. Therefore, readers get some of their ideas about femicide from the news. However, the newspapers' presentations of femicide are being problematic. In the news, the act of killing a woman was justified and the woman was portrayed as guilty. In this way, Cumhuriyet and Sabah newspapers prioritize the interests of male dominance. It has been observed that femicides are not presented as a social problem in the newspapers. In conclusion, it is determined that news are presented as stories and patriachy is being reproduced.