Hadislerde mesken mahremiyeti
Residential privacy in the hadiths
- Tez No: 696713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHAP ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mahremiyet özel alanların dokunulmazlığıdır. Mahremiyet alanı içerisindeki önemli konulardan biri, birey ve aile yaşantısını içine alan mesken mahremiyetidir. Hadisler ışığında mesken-mahremiyet ilişkisini ele aldığımız bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, mahremiyet kavramının sözlük ve terim anlamı, modern bilimlerin mahremiyetle ilgili tanımları ve mahremiyete bakışları incelendikten sonra aslı Arapça olan bu kelimenin kökü irdelenip, ayet ve hadislerdeki kullanımları ve bulundukları yerde ifade ettikleri mana kısaca vermeye çalışılarak, mahremiyet kavramı Kuran ve Sünnet çerçevesinde anlamaya gayret edilmiştir. İkinci bölümde mesken kelimesi incelenerek, mahremiyetle olan ilişkisi açıklanmış ve Hz. Peygamber'in evrensel mesajları doğrultusunda meskenin mimari özellikleri ve mesken içindeki özel hayatın korunması için ev sahibine ve topluma düşen sorumluluklar ele alınarak dinin bu konuya verdiği önem ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Privacy is the inviolability of private spaces. One of the important issues in the field of privacy is dwelling privacy, which takes up individual and family life. This study, in which we deal with the relationship between dwelling and privacy in the light of hadiths, consists of two parts. In the first place, after examining the dictionary and term meaning of the concept of privacy, modern sciences' definitions of privacy and their view of privacy, we have studied this root, which is originally Arabic, and briefly studied the meaning in the expressions in verses and hadiths, and we tried to understand the use of privacy, the Quran and Sunnah. The second clue is the word dwelling, examining its relationship with privacy, and the Prophet. The universal shopping messages of the Prophet are dealt with the architectural features of the dwelling and the responsibilities of the host and society for the basis of the private life given to the dwelling.