Hadislerde beden ve aile mahremiyeti
Body and family privacy in hadiths
- Tez No: 975371
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanı yaratılmışların en üstünü kabul eden dinimiz, bireyin bedeninin, onurunun, kişilik haklarının ve aile kurumunun korunmasını gaye edinmiş ve bu noktada mahremiyeti temel değerlerinden biri olarak kabul etmiştir. Beden ve aile mahremiyeti, bireyin hem kişisel bütünlüğünü koruma hem de toplumsal düzenin sağlıklı bir şekilde devamını sağlama açısından kritik bir öneme sahiptir. Ancak günümüzde modern hayatta toplumumuzda beden ve aile mahremiyeti ihlallerinin sıklıkla yaşandığını görmekte ve duymaktayız. Bu tezde, İslam düşüncesinin temel kavramlarından biri olan mahremiyet, hadis ve sünnet ışığında, beden ve aile bağlamında ele alınmıştır. Kur'ân-ı Kerîm'deki ayetler, tesettür, mesken mahremiyeti ve özel alanın korunması gibi hususlara dikkat çekerken; hadisler de bu ilkeleri açıklayıcı ve pekiştirici nitelikte önemli mesajlar sunmaktadır. Hz. Peygamber, bireylerin bedenlerini, evlerini ve özel alanlarını koruma sorumluluğunu sıkça vurgulamış; mahremiyetin, sadece bireysel bir hak değil, aynı zamanda toplumsal bir sorumluluk olduğuna işaret etmiştir. Beden mahremiyeti, tesettür, göz ve konuşma sınırları gibi konular ile aile mahremiyetinde mesken düzeni, izin alma (isti'zan) ilkesi ve kişisel sınırların korunması gibi hususlar hadislerle açıklanmıştır. Tezde, klasik kaynaklar ve modern yaklaşımlar çerçevesinde mahremiyetin bireysel ve toplumsal hayattaki yeri analiz edilmiş; İslami mahremiyet anlayışının, çağdaş dünyada yaşanan dijitalleşme, özel hayatın ihlali gibi sorunlara nasıl çözüm sunabileceği sorgulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, mahremiyetin sadece dini bir emir değil, aynı zamanda insani bir değer olduğunu ortaya koymaktadır. Hz. Peygamber'in hadislerinde bir değer simgesi olan beden ve aile mahremiyetinin, dokunulmazlığı ve saygınlığı vardır. Bu çalışmada konuyla ilgili hadislerden hareketle beden-aile ve mahremiyet ilişkisi, beden ve aile mahremiyetinin önemi, mahiyeti, korunmasına yönelik ilke ve esaslar ile mahremiyet ihlallerinin cezası tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our religion, which considers the human being as the most honored of all creation, aims to protect the individual's body, dignity, personal rights, and the institution of the family, and in this regard, regards privacy as one of its fundamental values. Bodily and family privacy are critically important for both preserving personal integrity and ensuring the healthy continuation of social order. However, in modern life today, we frequently witness and hear about violations of bodily and family privacy in our society. In this thesis, privacy as one of the core concepts of Islamic thought, is examined in the context of body and family through the lens of hadith and the Sunnah. While the Qur'an emphasizes issues such as modesty home privacy, and the protection of private space, the hadiths offer important messages that clarify and reinforce these principles. The Prophet Muhammad frequently emphasized the responsibility to protect individuals' bodies, homes, and private spaces, and indicated that privacy is not only a personal right but also a societal responsibility. Bodily privacy is explained in the hadiths through topics such as modest dress, boundaries of gaze and speech, while family privacy is addressed through home organization, the principle of seeking permission and the protection of personal boundaries. In this study, the place of privacy in individual and social life is analyzed within the framework of classical sources and modern approaches, and it is questioned how the Islamic understanding of privacy can offer solutions to contemporary problems such as digitalization and the violation of private life. The findings reveal that privacy is not only a religious command but also a human value. Bodily and family privacy, as reflected in the hadiths of the Prophet, are symbols of value and carry an inviolable and respectable status. Based on relevant hadiths, this study identifies the relationship between body, family, and privacy, the importance and nature of bodily and family privacy, the principles and guidelines for its protection, and the penalties for privacy violations.