Kümes hayvanları atıklarının kentsel katı atıklar ile kompostlaştırılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of whether poultry waste can be composted with municipal solid waste
- Tez No: 696726
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN GAMZE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Organik madde içeriği yüksek olan kümes hayvanı atıkları tarımsal alanlarda bir besin kaynağı olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda artan kümes hayvan besiciliği sonucu meydana gelen atıkların tarımsal alanlarda direkt işlenmesi ile ortaya çıkan çevre sorunları çözüm alternatiflerinin incelenmesini ihtiyaç haline getirmiştir. Amaç: Bu çalışmada kümes hayvanı atıklarının kentsel katı atıklarla birlikte kompostlaştırılabilirliği incelenmiştir. Yöntem: Kentsel katı atıklara 3 farklı oranda (%10, %25 ve %40) kümes hayvanı atığı ilave edilmiştir. Buna ilave olarak tamamen kümes hayvanı atığı ve tamamen kentsel katı atık içeren iki farklı sistemde de kompostlaştırma yapılmış ve elde edilen sonuçlar kompost kalite kriterleri açısından karşılaştırılmıştır. Proses süresince tüm sistemlere aynı koşullar uygulanmıştır. Sonuç olarak, kümes hayvanları atıkları ile kentsel katı atıkların birlikte kompostlaştırılmasının kompostun kalitesini geliştirdiği görülmüştür. En etkin karıştırma oranı kentsel katı atıklara %25 kümes hayvanı atığı ilavesi ile elde edilmiştir. Kentsel katı atıklara, kümes hayvanı ilavesi ile kentsel katı atıkların yüksek nem içeriği dengelenmiş, termofilik sıcaklık derecelerine ulaşılmış ve daha az azot kaybı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Poultry wastes with high organic matter content are used as a nutrient source in agricultural areas. Environmental problems arising from the direct processing of waste generated as a result of increasing poultry husbandry in agricultural areas made it necessary to examine solution alternatives. Aim: In this study, compostibility of poultry wastes together with municipal solid wastes was investigated. Method: Poultry wastes were added to municipal solid wastes at three different rates (10%, 25% and 40%). In addition, the composting was carried out in two different systems that consist of 100% of poultry waste and 100% of municipal solid waste. The results obtained were compared with the co-composting of poultry waste and municipal solid waste in terms of compost quality criteria. The same conditions are applied to all systems during the process. As a result, it has been observed that the co-composting of poultry waste and municipal solid waste improves the quality of compost. The most effective mix ingratio was achieved by adding 25% poultry waste tomunicipal solid waste. The addition of poultry waste tomunicipal solid waste balanced the high moisture content of municipal solid waste, achieved thermophilic temperature sand causedless nitrogen losses.