Üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmatik yaşantıları ile kırılgan narsizm arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research of the relationship between childhood traumatic experiences and touchy narcissism in university students
  1. Tez No: 696727
  2. Yazar: NİGAR BANU KINA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİSU NEHİR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin çocukluk çağı travmatik yaşantıları ile kırılgan narsizm düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca demografik değişkenlere göre çocukluk çağı travmatik yaşantıları ile kırılgan narsizm düzeyinin farklılık gösterme durumları incelenmiştir. Yapılan araştırmanın modelini, ilişkisel tarama modeli oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini üniversitede öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise random seçilen 400 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemine online platform üzerinden ulaşılmış ve ölçekleri uygulaması istenmiştir. Araştırmaya katılmaya gönüllü olan üniversite öğrencilerine Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği ve Kırılgan Narsisizm Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcılardan toplanan veriler istatistiksel analizleri için SPSS 21 programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıp dağılmadığının tespit edilmesi için“Normallik Testi”gerçekleştirilmiştir. Verilerin normal dağılmadığından“Non-Parametrik”testlerde kullanılan“Mann-Withney U”ve“Kruskal-Wallis”testi kullanılmıştır. Hipotezleri test etmek için korelasyon ve karşılaştırma analizleri ile basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada cinsiyet, ekonomik düzey algısı, kardeş sayısı, doğum sırası, anne-baba tutum algısı, anne-baba eğitim düzeyine göre çocukluk çağı travmatik yaşantılarında anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Kardeş sayısı, doğum sırası, anne-baba tutum algısı, anne-baba eğitim düzeyine göre kırılgan narsizm puanlarında anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Kırılgan narsisizm ile fiziksel istismar, duygusal istismar, duygusal ihmal, fiziksel ihmal, cinsel istismar, travma (toplam puan) arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon tespit edilmiştir. Ayrıca çocukluk çağı travması toplam puanın, kırılgan narsisizmi pozitif yönde anlamlı şekilde yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between the childhood traumatic experiences of university students and their fragile narcissism. In addition, the differences between the childhood traumatic experiences and the fragile narcissism were examined according to demographic variables. The model of the research formed by the correlational survey model. The population students which study in various universities 400 students randomly selected participated in the sample of the study. The sample of the research was reached on the online platform and the scales were asked to apply. Sociodemographic information of university students who volunteered to participate in the study was obtained, Childhood Trauma Scale and Fragile Narcissism Scale were applied. SPSS 21 program was used for the statistical analysis of the data collected from the participants.“Normality Test”was applied to determine whether the data was normally distributed.“Mann-Withney U”and "Kruskal-Wallis were used as non-parametric tests due to absence of normal distribution of the data, while correlation analysis and simple linear regression analysis were used to test the hypotheses. In the study, differences were found in childhood traumatic experiences according to gender, economic level perception, number of siblings, birth order, parental attitude perception, and parental education level. Differences were determined in fragile narcissism scores according to the aforementioned criteria. A positive significant correlation was found between fragile narcissism and physical abuse, emotional abuse, emotional neglect, physical neglect, sexual abuse, and trauma. In addition, it was determined that the total score of childhood trauma significantly predicted fragile narcissism positively.