Synthesis of iron oxide nanoparticles via biopolymer method
  1. Tez No: 696752
  2. Yazar: OMAR AMER ABDULKAREEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Daha küçük boyutlara yönelik teknoloji trendi, nanoteknolojiyi büyük bir alanda öne çıkarmıştır. Düşük maliyetli ve karmaşık olmayan üretim yöntemleri gibi özelliklerinden dolayı, Fe2O3 nanoparçacık kristallerini üretmek için demir (III) oksit malzeme kullanılır. Demir Oksit nano tozu, aljinat biyopolimer yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Termal ayrışma kullanılarak boncuk şeklinde demir aljinat jeli üretilir. Daha sonra, çeşitli sıcaklıklarda tavlamanın boncuk numuneleri üzerindeki etkisi kristalit boyutu üzerinde ortaya çıktı. Üretilen tozu karakterize etmek için kullanılan X-ışını kırınım ölçer. Demir oksit nanoparçacıklarının nano kristalit boyutu, sıcaklık ve zamana bağlı olarak 22.05158'den 32.39001nm'ye değişti. Tane boyutu dağılımı, 600oC ve 800oC'de 2h ve 4h olmak üzere iki farklı zamanda maksimum (FW1/5M) ve (FW4/5M) tam genişlik 1/5 ve 4/5 alınarak Pielaszek sentezi kullanılarak hesaplanmış ve un- tavlanmış boncuklar. Sonuçlar, artan sıcaklık ve zamanla uygulanan tavlama sonrası tane boyutu dağılımının (GSD) simetrik olmadığını ve ısıl işlem altında üretilen tozun dağılım genişliği üzerinde düşük bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Technology trend towards smaller sizes has highlight nanotechnology in a big area. Due to its properties like low cost and uncomplicated methods to produce, iron (III) oxide material used to produce Fe2O3 nanoparticles crystals. Iron Oxide nano powder was prepared by using alginate biopolymers method. By using thermal decomposition, iron alginate gel produced as form of beads. Then, in a various temperature the effect of annealing on the beads samples was appeared on the crystallite size. X-ray diffractometer used to characterize the produced powder. The nano crystallite size of iron oxide nanoparticles changed relying on temperature and time from 22.05158 to 32.39001nm. The grain size distribution was calculated using Pielaszek synthesis taking the full width at 1/5 and 4/5 of maximum (FW1/5M) and (FW4/5M) at 600oC and 800oC at two different times 2h and 4h and compared with un-annealed beads. The results showed that the grain size distribution (GSD) became non-symmetrical when the post-annealing applied with increasing temperature and time, and this method considered has low effect on the width of distribution for powder produced under heat treatment.