Boşanmış aile çocuklarının sosyal uyum süreci ve dindarlık düzeyleri arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research on the relationship between the social adaptation process and the religious levels of the children of divorced family
- Tez No: 696791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHLÜL TOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Din ve Felsefe Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Günümüzde boşanma, yaygın bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır ve pek çok sıkıntı ve zorluğu beraberinde getirmektedir. Türkiye'de yaşanan boşanma oranlarının da gün geçtikçe arttığı görülmektedir. Boşanma sonrasında öncelikle boşanan bireyler, dolaylı olarak da toplum üzerinde ruhsal açıdan büyük hasara neden olmaktadır. Boşanma durumuna hazırlıklı olmadıkları ve anne babaları ile olan bağlarının kopması söz konusu olduğu için çocuklar, bu durumdan çok daha fazla etkilenmekte ve çocuklar yaşadıkları olumsuz durumlar sonucunda sosyal uyum problemleri yaşmaktadır. Bu araştırmanın amacı 12-17 yaşlarında bulunan boşanmış aile çocuklarının boşanma sonrası sosyal uyum ve dindarlık düzeylerinin incelenmesidir. Araştırma, Hatay ilinde lise seviyesinde eğitim gören ergenlik (12-17) dönemindeki boşanmış aile çocuklarından 111 katılımcı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ilişkisel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma verilerini toplamak“Boşanma Uyum Envanteri”,“Dindarlık Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde; istatistik paket programı kullanılmıştır. Araştırma temel problemine göre gerçekleştirilmiş ve sosyal uyum ile dindarlık ilişkisi bakımından boşanmanın çocuğun bu durumun olumsuz etkilerinden kurtulup sosyal uyumuna etki eden etmenler açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca boşanma sonrası dindarlığın sosyal uyum üzerinde etkisi olup olmadığını açıklamak da hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, divorce is a common situation and brings with it many troubles and difficulties. It is seen that the divorce rates in Turkey are increasing day by day. Divorce primarily causes great damage to the divorced individuals and indirectly to the society. Since they are not prepared for divorce and their ties with their parents are not severed, children are affected much more by this situation and children experience social adaptation problems as a result of the negative situations they experience. The aim of this study is to examine the post-divorce social adjustment and religiosity levels of the children of divorced families aged 12-17. The research was carried out on 111 participants from divorced family children in adolescence (12-17) who attend high schools in Hatay province and study at high school level. Relational research model was used in the research.“Divorce Adjustment Inventory”,“Religiousness Scale”and Personal Information Form developed by the researcher were used to collect research data. In the analysis of the data obtained; statistical package program was used. The research was carried out according to the main problem and it was tried to explain the factors that affect the social adjustment of the child by getting rid of the negative effects of divorce in terms of the relationship between social harmony and religiosity. It is also aimed to explain whether religiosity after divorce has an effect on social cohesion.