Zonguldak ili hava kirletici verilerinin facebook prophet algoritması ile mevsimselliğinin saptanması ve 12 aylık tahminlerinin yapılması
Determining the seasonality of Zonguldak air pollutant data with facebook prophet algorithm and making 12-month predictions
- Tez No: 696830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gelecekte oluşacak belirsizliklerin ve olumsuzlukların etkisini en aza indirgemek, aykırı değerleri saptamak, ölçüm hatalarını düzeltmek ve mevsimselliği anlamak için zaman serileri analizleri çok talep gören yöntemlerdir. Sunulan çalışma da Facebook veri takımı tarafından geliştirilen Prophet algoritması kullanılarak Zonguldak ilinde yer alan beş hava kalitesi izleme istasyonundan (Karadeniz Ereğli, Trafik, Eren Enerji Lise, Eren Enerji Santral ve Eren Enerji Tepeköy) elde edilen CO, SO2, O3, NO2, PM10 ve PM2.5 hava kirletici derişimlerinin geçmiş değerleri kullanılarak bahsi geçen kirleticilerin haftalık, aylık ve yıllık mevsimsellikleri saptanmış diğer bir aşama da ise hava kirleticilerinin son verinin elde edildiği tarih olan 20.03.2021 tarihinden itibaren ileriye dönük olarak 12 aylık tahminleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Time series analyzes are highly demanded methods in order to minimize the effect of future uncertainties, to detect outliers, to correct measurement errors and to understand seasonality. In the presented study, using the Prophet algorithm developed by the Facebook data team, CO, SO2, O3, NO2, PM10 and, SO2 values of Zonguldak Province gethared from air quality monitoring stations (Karadeniz Ereğli, Trafik, Eren Enerji Lise, Eren Enerji Santral ve Eren Enerji Tepeköy) were used to determine the weekly, monthly and annual seasonality of pollutants, and in the second step, 12-month forecasts of air pollutants were made starting from the date of the last data obtained (20.03.2021).