Göçmenlerin ev sahibi ülkelerindeki yaşam memnuniyetinin belirlenmesi: Türkiye'deki Sahra Altı Afrikalı göçmenlerin üzerine bir vaka çalışması
Determination of the life satisfaction of migrants in their host countries: A case study of Sub-Saharan African migrants in Turkey
- Tez No: 696831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Göç Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yaşayan Sahra Altı Afrikalı göçmenlerin yaşam memnuniyeti araştırılmıştır. Çalışma ayrıca göçmenlerin göç etme motivasyonları ve hedef ülke olarak Türkiye'yi seçme nedenlerini belirlemeyi amaçlamıştır. Bu araştırmayı gerçekleştirmek için Türkiye'nin 8 şehrinden 286 erkek ve 206 kadından oluşan 489 katılımcı rastgele örnekleme modeliyle seçilmiştir. Çalışmada, katılımcılardan ilgi çekici çeşitli konularda yanıtlar almak için yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler ve anketler kullanılmıştır. Sosyal Bilim İstatistik Paketi (SPSS) 20. versiyonu kullanılarak yapılan veri analizinin sonuçları, kullanılan araştırma anketinin (SWLS) 0.92'lik Cronbach alfa katsayısı ile yüksek düzeyde tutarlı olduğunu göstermiştir. Genel olarak, katılımcıların %68.10'si yaşamlarından çeşitli derecelerde memnuniyet bildirmektedir. Katılımcıların %8.59'ü tarafsızdı, %23,32'si ise biraz memnuniyetsiz, memnuniyetsiz veya aşırı derece memnuniyetsiz olduğunu bildirdi. Veri analizinden elde edilen oranı da [t(487) = 0.0115, s < 0.05] erkek katılımcıların kadın meslektaşlarına kıyasla yaşamlarından önemli ölçüde daha memnun olduklarını göstermektedir. Göçmenlerle yapılan görüşmelerin sonucunda göç etmelerinde şu motivasyon kaynakları öne çıktı: kaliteli eğitime erişim, daha iyi ekonomik fırsatlar arayışı, çatışma ve doğal afet ve macera arayışı. Ayrıca, Türkiye'nin stratejik konumu ve daha kolay vize alma süreçleri, Türkiye'nin ekonomik gelişme ve sanayileşme düzeyi, Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki sağlıklı ve karşılıklı ilişki, Türkiye'deki eğitimin kalitesi ve aile birleşimi gibi faktörler katılımcılar tarafından Türkiye'ye göç etme nedenleri olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the life satisfaction of Sub-Saharan African migrants living in Turkey. The study was also intended to ascertain the motivation of migrants for their migrations as well as their reason for choosing Turkey as a destination country. In order to execute this research, 489 participants comprising of 286 males and 206 females were randomly sampled from 8 cities in Turkey for this study. The study employed the use of semi-structured in-depth interviews and questionnaires to elicit responses on various issues of interest from the participants. The results of data analysis using the Statistical Package for the Social Science (SPSS) version 20 indicated great level of consistency of the research questionnaire used (SWLS) with Cronbach alpha coefficient of 0.92. Overall, 68.10% of the respondents reported various degrees of satisfaction with their lives. 8.59% of the respondents were neutral and 23.32% of respondents reported either being slightly dissatisfied, dissatisfied or extremely dissatisfied. The ratio of [t (487) = 0.0115, p < 0.05] from the data analysis also shows that male participants were significantly more satisfied with their lives in comparison with their female counterparts. Interviews with migrants revealed different motivations for their migration including, and these can be thematically summarized to include access to quality education, economic opportunities, conflict and natural disaster and adventure. Also, regarding reasons for choosing Turkey as a destination country, factors like Turkey's strategic location and less stressful visa acquisition procedures, level of economic development and industrialization, the healthy and mutual relationship between Turkey and the continent of Africa, the quality of education in the country and family reunion were cited by participants to have informed their decision to migrate to Turkey.