MÖ II. Binyılda Anadolu'da hayvancılık ve hayvan ticareti
Husbandry and animal trade in Anatolia around 2000 BC
  1. Tez No: 696862
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRRI TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kültepe tabletleri, Asurlu tüccarların daha çok kendi aralarında yapmış oldukları ticareti belgeleyen ekonomik içerikli yazışmalardan meydana gelmiştir. Bu tabletlerde Asurlu tüccarların, Anadolu halkı ve yerel yönetimler ile ticari ve hukukî ilişkilerini gösteren belgelere de rastlanmıştır. Kültepe tabletlerinden, Anadolu insanının sosyo-ekonomik yapısı hakkında fikirler edinilmiştir. Bu açıdan, başta küçükbaş hayvan çeşitleri olmak üzere büyük baş hayvanlar ve çeşitli hayvansal ürünler, Anadolu halkının önemli bir geçim kaynağını oluşturmuştur. Bu çalışmada, öncelikli olarak Koloni Çağı Anadolu'su çeşitli yönleriyle ele alınmış, coğrafyanın insan hayatı üzerindeki etkilerinden bahsedilmiştir. Daha sonra Kültepe metinlerinde bahsedilen küçük ve büyük baş hayvan ticaretinden başlayarak, Anadolu insanının hayvancılık faaliyetleri, hayvansal ürünler ve hayvancılıkla ilgili meslekler ele alınmıştır. Hayvan yetiştiriciliği hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca, Koloni Çağı Anadolu'sunun başlıca ulaşım ve nakliye aracı olan ve bu yönüyle de, Asurlu tüccarlar için vazgeçilmez bir hayvan olarak görülen başta eşek olmak üzere at ve katır da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kültepe tablets are composed of economic correspondence documenting the trade between Assyrian merchants. In these tablets, documents showing the commercial and legal relations of the Assyrian merchants with the Anatolian people and local governments were also found. Ideas about the socio-economic structure of the Anatolian people were obtained from the Kültepe tablets. In this respect, cattle and various animal products, especially ovine varieties, constitute an important source of income for the Anatolian people. In this study, primarily Colonial Age Anatolia was discussed with its various aspects, and the effects of geography on human life were mentioned. Then, starting from the small and large cattle trade mentioned in the Kültepe texts, the livestock activities of the Anatolian people, animal products and occupations related to livestock were discussed. Information about animal husbandry was given. In addition, horses and mules, especially donkeys, which are the main means of transportation and transportation in Colonial Age Anatolia and seen as indispensable animals for Assyrian traders, were also evaluated.