Sokak aydınlatma sistemlerinde güç tüketiminin akıllı sistemler ile optimize edilmesi
Optimizing power consumption in street lighting systems with smart systems
- Tez No: 696969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sosyo-ekonomik ve kültürel önemi yüksek alanlarda (yollar, bahçeler, kalabalık kaldırımlar) alacakaranlıkta sokak aydınlatmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alanlarda yayaların veya araçların güvenliğini sağlamak amacıyla ortamın uygun bir aydınlık düzeyi ile aydınlatılması gerekmektedir. Aynı zamanda sokak lambalarının hemen her yerde olduğu düşünülürse elektrik enerjisinin gereksiz yere kullanılması elektrik enerjisinin verimli kullanılmamasına neden olmaktadır. Bu tez çalışmasında sokak lambalarını akıllı hale getirmek ve gerektiğinde uygun ışık seviyelerinde aktif olarak kullanmak amaçlanmıştır. Yayaların direklere olan konumlarına göre armatürlerin çalışması gereken güç değerleri belirlenmiştir. Bu değerler farklı mesafelerinde armatürlerin tükettiği normal zamandaki güç durumuna göre karşılaştırılmıştır. LED tipi sokak armatürlerinde elektrik enerjisi tasarrufu oranının arttırılması amacıyla armatürlerin etrafında olması gereken aydınlık şiddetine göre armatür güç seviyelerinin analizi yapılmıştır. Yapay Sinir Ağı (YSA) yöntemleri ile bu analiz detaylandırılmıştır. Alınan verilerle sistem eğitilerek değerler optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Street lighting is needed at dusk in areas of high socio-economic and cultural importance (roads, gardens, crowded sidewalks). In order to ensure the safety of pedestrians or vehicles in these areas, the environment should be illuminated with an appropriate level of illumination. At the same time, considering that street lamps are almost everywhere, unnecessary use of electrical energy will lead to inefficient use of electrical energy. In this thesis, it is aimed to make street lamps smart and to use them actively at appropriate light levels when necessary. The power values at which the luminaires should operate were determined according to the positions of the pedestrians to the poles. These values are compared according to the normal time power consumed by luminaires at different distances. In order to increase the electrical energy saving rate in LED type street luminaires, the luminaire power levels were analyzed according to the luminous intensity that should be around the luminaires. This analysis is detailed with Artificial Neural Network (ANN) methods. The values were optimized by training the system with the received data.