Hafif şişman bireylerde hindistan cevizi yağının antropometrik ölçümler ve irisin düzeyine etkisi
The effect of coconut oil on anthropometric measurements and irisin levels in overweight individuals
- Tez No: 696970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN YILMAZ AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Hafif şişman bireylerde hindistan cevizi yağı alımının ağırlık kaybına, antropometrik ölçümlere, biyokimyasal bulgulara ve irisin düzeyine etkisini saptamak amacı ile planlanmış çalışmada diyet tedavisinin irisin düzeyine etkisini de belirlemek hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 19-30 yaş arası kronik hastalığı olmayan 44 hafif şişman birey dahil edilmiştir. Randomize kontrollü çaprazlama model çalışmada, bireyler iki gruba (1. Grup: 23 kişi, 2. Grup: 21 kişi) ayrılmıştır. Birinci fazda 1. gruba haftada 0.5-1 kg ağırlık kaybetmelerini sağlayacak diyet tedavisine ek olarak günde 20 ml hindistan cevizi yağı verilirken 2. gruba sadece diyet tedavisi verilmiştir. Boşaltım evresinden sonra ikinci fazda 1. gruba diyet tedavisi verilirken 2. gruba diyet tedavisine ek olarak hindistan cevizi yağı (20 ml/gün) verilmiştir. Bireylerin antropometrik ölçümleri dört kez alınmıştır. İrisin düzeyi dört kez enzim bağlı immunosorbent (ELISA) yöntemi ile ölçülmüştür. Diğer biyokimyasal bulgular iki kez ölçülmüştür. Tüm verilerin istatistiksel analizi SPSS 20.0 paket programında yapılmıştır. Bulgular: Bireylerin sadece hindistan cevizi yağı aldıkları dönemde irisin düzeyi anlamlı düzeyde düşmüştür (p≤0,05). Çalışmanın sonunda her iki gruptaki bireylerin vücut ağırlığı, beden kütle indeksi ve vücut yağ yüzdesi anlamlı azalmıştır (p≤0,01). Ayrıca insulin, toplam kolesterol, düşük dansiteli lipoprotein kolesterol ve trigliserit düzeyleri de anlamlı azalmıştır (p≤0,05). Vücut ağırlığı kaybına bağlı irisin düzeyinde anlamlı bir değişiklik bulunmamış olup (p≤0,05) hindistan cevizi yağının irisin düzeyinde anlamlı düşüş sağladığı belirlenmiştir (p≤0,05). Sonuç: Diyet tedavisinin ve ağırlık kaybının irisin düzeyine etkisi bulunmamış olup hindistan cevizi yağının irisin düzeyini azalttığı saptanmıştır. Hindistan cevizi yağının antropometrik ve biyokimyasal bulgular üzerine bir etkisi olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aimed to determine the effect of coconut oil intake and diet therapy on anthropometric measurements, biochemical findings and irisin levels in overweight individuals. Materials and Methods: Overweight individuals (n=44, 19-30 years) without any chronic disease were included. Randomized controlled crossover model study, individuals were divided into two groups (Group 1: 23 people, Group 2: 21 people). In the first phase, the 1st group had taken diet therapy to lose 0.5-1 kg of weight per week and 20 mL coconut oil/day, while the 2nd group was given only the diet therapy. In the 2th phase, the 1st group had taken diet therapy while the 2nd group had taken diet therapy and 20 mL coconut oil/day. Anthropometric measurements were taken four times. Irisin was measured four times by enzyme-linked immunosorbent (ELISA) method and other biochemical findings were measured twice. Statistical analysis was made in SPSS 20. Results: The irisin level decreased significantly when individuals took only coconut oil (p≤0,05). Individuals in both groups had a significant decrease in body weight, body mass index (BMI) level and body fat percentage (p≤0,05). Insulin, total cholesterol, low density lipoproteins (LDL) cholesterol, and triglyceride (TG) levels of all individuals were significantly decreased (p≤0,05). There was no significant difference in irisin level due to body weight loss (p≤0,05); coconut oil provided a significant decrease in irisin level (p≤0,05). Conclusion: Diet therapy and weight loss did not have an effect on irisin level, but only coconut oil was found to reduce irisin level. Coconut oil had no impact on anthropometric and biochemical findings.