Polimer matrisli kompozit malzemelerin mekanik özelliklerinin tahribatlı ve tahribatsız karakterizasyonu
Destructive and nondestructive characterisation of mechanical properties of polymer matrix composite materials
- Tez No: 697110
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İLVEN MUTLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, polimer matrisli kompozit malzemelerin üretimi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Öncelikle plastik enjeksiyon kalıplama yöntemiyle polimer matrisli parçacık takviyeli kompozit numuneler üretilmiştir. Plastik enjeksiyon kalıplamada polimer hammadde ve katkılar karıştırılmıştır. Polimetilmetakrilat, polietereterketon, epoksi ve poliüretan matrisli kompozit üretimi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca döküm yöntemiyle ve presleme-sinterleme yöntemleriyle kompozit numuneler üretilmiştir. Son olarak, kendi- kendini onaran polimer matrisli kompozit numune üretimi gerçekleştirilmiştri. Üretilen malzemelerin mikroyapısı ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Malzemelerin çekme-basma davranışı, elastisite modülü, akma dayanımı, sertlik gibi mekanik özellikleri çekme-basma testi ile belirlenmiştir. Ayrıca numuneler tahribatsız ultrasonik test ile incelenmiştir. Numunelerin yapıları ayrıca termal görüntüleme cihazı ile incelenmiştir. Mikroyapı ve mekanik özellikler (elastisite modülü) ultrasonik hız ölçümü ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, production and characterisation of polymer matrix composite materials were carried out. Initially, polymer matrix particule reinforced composite specimens were produced by plastic injection moulding method. Polymer raw materials and reinforcements were used in plastic injection moulding. Polymethymetacrylate, polyetheretherketone, epoxy and polyurethane matrix composite specimens were manufacturedIn addition, specimens were produced by casting method and pres-sintering method. Lastly, self-healing polymer matrix composite specimens were manufactured. Microstructure and mechanical properties of the materials were manufactured. Compression-tension behaviour, elastic modulus, yield strength, properties of the materials were determined by compression-tension test. In addition, specimens were investigated by nondestructive ultrasonic test. Structure of the specimens was investigated by thermal imaging device. Microstructure and mechanical properties (elastic modulus) were determined by ultrasonic velocity measurements.