COVID-19 virüs salgını sürecinde Türkiye'de uygulamaya konulan mali teşvikler; İngiltere, Kanada ve Avustralya ile karşılaştırılması
Financial incentives implemented in Turkey during the COVID-19 virus outbreak; Comparison with UK, Canada and Australia
  1. Tez No: 697127
  2. Yazar: SERHAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAHİT ŞANVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Covid-19 virüs salgınının ekonomik etkileri ile mücadele kapsamında Türkiye'de uygulamaya konulan mali teşviklerin İngiltere, Kanada ve Avustralya'nın uygulamaya konulan mali teşvikler ile benzer ve farklı yönleri nelerdir? sorusu bu araştırmanın sorununu oluşturmaktadır. Covid-19 virüs salgını nedeniyle tüm ülkelerin ekonomileri sarsılmış, sınırların kapanması nedeniyle uluslararası ticaret durma noktasına gelmiş, gerek yurtiçi gerekse yurtdışı ticaretin olumsuz etkilenmesi nedeniyle pek çok işletmecinin mağduriyet yaşaması kaçınılmaz olmuştur. Bu noktada pek çok ülke salgın sonlanıp ekonomik bunalım aşılana dek işletmelere destek sağlama noktasında mali teşvik paketleri açıklamıştır. Bu çalışmada, Türkiye ile İngiltere, Kanada ve Avustralya'nın açıklamış olduğu mali teşvik paketleri karşılaştırılarak benzer ve farklı yönleri ortaya konmuştur. Karşılaştırma sonucunda mali teşvik paketleri arasında tespit edilen en önemli farklılıklardan biri, İngiltere, Kanada ve Avustralya'da hibe odaklı mali teşvik paketleri açıklanmışken, Türkiye'de kredi odaklı mali teşvik paketlerinin açıklanmış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of combating the economic effects of COVID-19 virus outbreak what are the similar and different aspects with regard to implemented financial incentives in the Turkey and UK, Canada and Australia? question poses the problem of this research. The economies of all countries have been shaken by the Covid-19 virus epidemic, international trade has come to a halt due to the closing of the borders, and it has been inevitable for many companies to experience victimization due to the negative effects of both domestic and international trade. At this point, many countries have announced financial incentive packages to support businesses until the outbreak ends and the economic crisis is overcome. In this study, the financial incentive packages announced by Turkey and England, Canada and Australia are compared and their similarities and differences are revealed. One of the most important differences between the financial incentive packages as a result of the comparison is that while grant-oriented financial incentive packages were announced in England, Canada and Australia, credit-oriented financial incentive packages were announced in Turkey.