Meşrutiyet Dönemi hukuk sistemine etki eden sosyal faktörler
Social factors affecting the legal system of the Constitutional Period
  1. Tez No: 697182
  2. Yazar: UTKU EMRE ZİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, Osmanlı Devleti'nin son iki yüz yılında gerçekleşen sosyal, siyasi ve hukuki değişimlerin toplumsal etkilerini sosyolojik açıdan incelemektir. Osmanlı Devleti savaşlarda almış olduğu ağır yenilgiler ve askeriyenin bozulan yapısından kaynaklı olarak değişimi askeri alanda başlatmıştır. Bu değişim ve yenileşme faaliyetleri düzenli, istikrarlı ve planlı şekilde son dönemlere kadar devam etmiştir. Sürekli değişen siyasi ortamın ikliminden kaynaklı olarak 'modernleşme' kavramı, günü kurtarmak için çözümlerin alelade ve toplumdaki etkilerini irdelemeden yapılmasına sebep olmuştur. Osmanlı modernleşmesindeki toplumun ve kültüre uyumsuzluk bir gidişat sonunda, ilerleyen dönemlerde modernleşme süreçleri de şekilci ve yüzeysel bir şekilde gerçekleşerek toplumsal meseleleri derinlemesine kavrayamadan eksik ve hatalı bir şekilde sürdürülmüştür. Modernleşme süreci kültürel olarak biçim ve öz anlamında farklı değer ve toplumlara ait bir çözüm yolu olduğu için, toplumsal planda iki farklı kültür ve dünya görüşünü ortaya çıkarmıştır. Bu düalizmin özellikle eğitim ve hukuk gibi iki temel alanda Osmanlı sisteminin temellerini sarsmasından ciddi problemlere yol açtığı anlaşılmaktadır. Batı'dan kaynaklı ideolojik yaklaşımlar, ortaya koydukları yaşama sistemi ile“kültürel gecikme”ye yol açmış modernleşmenin toplumsal olmaktan çok, fikri bir değişim sürecinin toplumda gerçekleşmesine sebep olmuştur. Batılılaşma ve modernleşmenin, hukuk sisteminde oluşturduğu yapı, sosyal ihtiyaçlara cevap vermeyerek, devletin toplum üzerindeki gücünü arttırmaktan başka bir sonuç sağlamamıştır. Bu çalışmada kültürün toplumun öz benliği olan ve değişim nasıl, ne şekilde olması gerektiğine dair, önemli ipuçları verilerek, toplum ve değerler arasındaki ilişkinin; hukuki, siyasi, iktisadi ve hatta teknolojik sistemi belirleyici bir noktada gerçekleşmesinin faydaları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the social effects of the social, political and legal changes that took place in the last two hundred years of the Ottoman Empire from a sociological perspective. The Ottoman Empire started the change in the military field due to the heavy defeats it received in the wars and the deteriorating structure of the military. These change and innovation activities continued in a regular, stable and planned manner until recent periods. Due to the climate of the ever-changing political environment, the concept of 'modernization' has led to solutions being made in the ordinary and without examining the effects on society in order to save the day. As a result of the superficiality of the Ottoman modernization and the difficulties in adapting to the society, the modernization processes in the following periods were always at a formalist and superficial point, and could not comprehend social issues in depth. Since the modernization process is a solution that belongs to different values ​​and societies in terms of form and substance, it has revealed two different cultures and worldviews in the social context. It is understood that this dualism caused serious problems especially since it shook the foundations of the Ottoman system such as education and law. Ideological approaches originating from the West have led to a“cultural delay”with the living system they have introduced, and this has led to the realization of an intellectual change process in society rather than a social one. The structure created by westernization and modernization in the legal system did not respond to social needs and did not provide any result other than increasing the power of the state over society. In this study, by giving important clues about culture, which is the self of the society and how and in what way change should occur, the relationship between society and values; The benefits of realizing the legal, political, economic and even technological system at a decisive point are emphasized.