The Kingdom Of Pontus And The Roman Republic
Pontus Krallığı ve Roma Cumhuriyeti
  1. Tez No: 697220
  2. Yazar: SEFA AKBALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  6. Anahtar Kelimeler: [Pontus, Pontus Hanedanlığı, Küçük Asya, Roma Cumhuriyeti], [Pontus, Pontus Dynasty, Asia Minor, Roman Republic]
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Antik kaynaklarda ''Küçük Asya'' diye tabir edilen Anadolu, Büyük İskenderin M.Ö 323 yılında ölümüyle, ordusunda bulunan Makedon kökenli generallerin mücadelelerine sahne olmuş, bu süreç Küçük Asya'da birçok yeni krallığın kurulmasına zemin hazırlamıştır. Ardından bölgeye gelen Romalılar ise, Küçük Asya'nın zenginliklerini ele geçirmek için çeşitli stratejilere başvurmuş, bunda da başarılı olmuştur. Ancak Pontus Krallığı, Romalıların uyguladığı politikalara direnmiş, birçok mücadeleye sahne olan Küçük Asya'yı uzun süre Roma Cumhuriyeti'nin hakimiyetinden uzak tutmuştur. Pontus Krallığı, Roma tarihinde uzun süre yer edinmiş olmasına rağmen, çok fazla konu edilmemiştir. Pontus Krallığında hüküm süren hanedan üyeleri ise, Roma ile süre gelen mücadelelerinde kısmen üstünlük sağlayabilmiş, kısmen de büyük yenilgiler almıştır. Bu yüzden birçok Antikçağ yazarı tarafından kaleme alınmış eserler de Pontus Krallığı ile ilgili çeşitli bilgiler ve gerçekler gün yüzüne çıkarılabilmiştir. Bu çalışmamız da Antik Çağ yazarlarının görüşleri ele alınarak Pontus hanedan üyelerinin Roma Cumhuriyetiyle ilişkileri ve Pontus Krallığı'nın Roma Cumhuriyeti ile ilgili faaliyetlerine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Anatolia, which is called ''Asia Minor'' in ancient sources, after the death of Alexander The Great in 323 BC, became an arena for the struggles of Macedonian generals in Alexander's Army. This process laid the groundwork for the establishment of many new kingdoms in Asia Minor. The Romans who came to the region thereafter resorted to various strategies to capture the riches of Asia Minor and were very successful in implementing them. Members of the dynasty that ruled in the kingdom of Pontus, on the other hand, were able to partially prevail in their ongoing struggle with the Roman Republic and partially suffered great defeats. However, the Kingdom of Pontus resisted the policies of the Romans and kept Asia Minor, which was the scene of many struggles, away from the domination of the Roman Republic for a long time. Although the Kingdom of Pontus was influential for long periods in Roman Republic history, it was not much of a subject for historians. In this way, information and facts about the Kingdom of Pontus were collected and unearthed piecemeal from the works of many different historians. In this study, the views of the writers of antiquity will be discussed and the relations of the members of the Pontus dynasty with the Roman Republic and the activities of the Kingdom of Pontus related to the Roman Republic will be discussed.