Yeni tarihselcilik kuramı bağlamında tarihî roman incelemesi
Postmodern historical novel analysis in the context of new historicism theory
  1. Tez No: 697258
  2. Yazar: MERVE AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT TEKŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, postmodernizmle birlikte değişen tarih anlayışına paralel olarak ortaya çıkan yeni tarihselcilik kuramı kapsamında roman çözümlemesi yapmaktır. Özellikle 1980 sonrası yazılan tarihsel romanlarda postmodernizmin etkisi oldukça fazla görülmüş olup geleneksel tarih anlatımından sıyrılmaya başlandığı tespit edilmiştir. Yeni tarihselcilik kuramı temel alınarak postmodern tarih romanları üzerine Türk edebiyatında ilk çalışma yapan kişiler arasında S. Dilek Yalçın-Çelik yer almaktadır. Daha yeni bir kuram olması nedeniyle Türk edebiyatında yeni tarihselcilik kuramıyla ilgili yapılan çalışmalar sınırlı sayıdadır. Türk edebiyatındaki bu boşluğu bir nebze olsun doldurmak için bu çalışmayı ele aldık. Yeni tarihselcilik kuramı esas alınarak tahlillerini yapacağımız romanları S. Dilek Yalçın-Çelik'in kitap haline getirdiği Yeni Tarihselcilik Kuramı ve Türk Edebiyatında Postmodern Tarih Romanları adlı çalışmasını kaynak alarak kullanacağız. Çalışmamız“Giriş”,“Sonuç”ve“Kaynakça”bölümleri hariç iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tarihî roman, yeni tarihselcilik kuramı, Türk edebiyatındaki tarihsel romanın gelişimi ve postmodern roman hakkında bilgi verilmiştir. Postmodern romanlarda sıklıkla görülen metinlerarasılık, çoğulculuk, üstkurmaca, parodi ve ironi gibi anlatım teknikleri de kavramsal olarak tanıtılmıştır. Son olarak da postmodernizmin Türk edebiyatındaki gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde çalışmamıza seçtiğimiz yeni tarihselci romanların tahlillerine yer verilmiştir. Bu bölüme kadar vermiş olduğumuz kuramsal açıklamalarla birlikte seçtiğimiz romanların tahlilleri yapılmıştır. Roman tahlilleri için beş roman seçilmiştir; Nedim Gürsel'in Boğazkesen, Buket Uzuner'in Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Nazan Bekiroğlu'nun Nar Ağacı, Zülfü Livaneli'nin Serenad ve Ahmet Ümit'in Elveda Güzel Vatanım. Seçmiş olduğumuz romanlar hem yeni tarihselcilik kuramı hem de postmodern tarih romanları için değerli görüldüklerinden dolayı çalışmamızda yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the novel within the extent of New Historicism Theory, which emerged in parallel with the changing understanding of history with postmodernism. Especially in the historical novels written after 1980, the effect of postmodernism has been seen quite a lot and it has been determined that it has started to elude the traditional history narrative. S. Dilek Yalçın-Çelik is among the first people to work in Turkish literature on postmodern historical novels based on the New Historicism Theory. As it is a newly theory, studies on New Historicism Theory in Turkish literature are limited. In order to fill this gap in Turkish literature to some extent, we handled this study. We will advance the novels that we will analyze on the basis of the New Historicism Theory, by taking S. Dilek Yalçın-Çelik's work called Yeni Tarihselcilik Kuramı ve Türk Edebiyatında Postmodern Tarih Romanları as a source. Our study consists of three parts, excluding the“Introduction”,“Conclusion”and“References”sections. In the first chapter, information is given about New Historicism Theory and postmodern novel. Expression techniques such as intertextuality, pluralism, metafiction, parody and irony, which are frequently seen in postmodern novels, are also introduced conceptually. Finally, information is given about the development of postmodernism in Turkish literature. In the second part, information about the general characteristics of historical novels is given, and explanations are made about the development of the historical novel in Turkish literature since the 'Tanzimat' period. The third part of our study is devoted to novel analysis. Along with the theoretical explanations we gave so far , the analyzes of the novels we have chosen have been made. Five novels were selected for novel analysis; Nedim Gürsel's Boğazkesen, Buket Uzuner's Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Nazan Bekiroğlu's Nar Ağacı, Zülfü Livaneli's Serenad and Ahmet Ümit's Elveda Güzel Vatanım. The novels we have chosen have been included in our study because they are valuable for both New Historic Theory and postmodern historical novels.