Astım bronşial hastalıklarda serum total immunglobulin E düzeyinin değişimi
Serum total IgE levels evolution in patients with asthma bronchiale
  1. Tez No: 69727
  2. Yazar: METİN EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BADUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışma solunum sisteminde, immünolojik ve non-immunolojik yollarla gelişen kronik inflamasyon oluşumu ile karakterize bronşial astımın nedenlerinden olan ve Tip I aşırı duyarlılık olarak adlandırılan reaksiyonları başlatan IgE'nin RID yöntemi ile atopi yatkınlığınızda prick testi ile değerlendirilmesi esasına dayanmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde sağlıklı 25 kişide ( kontrol ) IgE düzeyinin ölçümü ve prick testinin müsbetliği araştırılması yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde anamnezi göz önüne alınarak 50'si allerjik bronşial astım, 25'ide non-allerjik bronşial astım diye 2 gruba ayrılmış 75 astım bronşial hastası aynı şekilde IgE düzeyi ve prick testi müsbetlıği yönünden araştırılmış, bulgular değerlendirilmiştir. Araştırılan gruplardan allerjik bronşial astımlılarda, kıyaslanan her İki gruba karşı IgE düzeyi, (p0.05), ( %4 ), prick test ise ( p>0.05 ) (%16), bulunmuş ve her iki grup arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuç olarak, allerjik bronşial astımlı hastaların büyük bölümünde serum total IgE düzeyi yüksek ve eş zamanlı olarak bu olgularda atopı yatkınlığını belirten prick testi müsbettir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is based on the measurement of IgE, which is a cause of bronchial asthma characterized by immunological and non-immunological inflamation and initiate Type I hypersensitivity reactions, by the method of RID and familiarity of atopy is assensed by prick test. In the first part of the present study, IgE measurement and prick tests were performed in 25 healthy controls. In the second part of the study, 75 patients with bronchial asthma were divided in to two groups according to their anamnesis (1) allergic bronchial astma (n=50) (2) Nonallelic bronchial asthma 0.05, 4%) and prick test (p>Q,005, 16% ) between healthy control and patients with non- allergic bronchial asthma. Consequently, It was considered that serum IgE levels were high and simultaneously performed prick test were positive in most of the patients with allergic bronchial asthma. 46