Puromisin aminonükleoziti uygulanarak nefrotik sendrom oluşturulan sıçanların böbreklerinde glutatyon metabolizmasının incelenmesi
Glutathione metabolism in rats with nephrotic syndrome caused by puromycin aminonucleoside
  1. Tez No: 69726
  2. Yazar: DİLEK AYRIBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA KOÇAK TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
44 ÖZET Puromisin aminonükleoziti, puromisinden kimyasal olarak elde edilebilen, önemli biyolojik özelliklere sahip bir aminonükleozittir. Puromisin aminonükleoziti tek doz halinde sıçanlara verildiğinde, insanda görü len nefrotik sendroma benzeyen bir tablo oluşturmaktadır. Gerçekten puromisin ami nonükleoziti uygulanan sıçanlarda, böbrek glomerüllerinde önemli morfolojik değişik likler ile birlikte proteinüri, hipoproteinemi, sodyum retansiyonu, asit birikimi, azo- temi, hiperlipidemi ve ödem meydana gelmektedir. Puromisin aminonükleozitinin nef rotik sendrom benzeri bir tablo oluşturmasında oksijen serbest radikallerinin de rolü olduğu ileri sürülmüştür. Glutatyon, hücre zarlarını serbest radikaller ve peroksitlerin yapacağı oksidatif hasara karşı koruyan bir tripeptit olup, birçok doku gibi böbreğin de yapı ve fonksiyo nunun korunmasında önemli rol oynamaktadır. Böbrekte glutatyonun aktif bir dönü şümünün olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda, puromisin aminonükleoziti uygulanan sıçanların böbreklerinde lipit peroksit ve glutatyon düzeyleri ile Y-glutamil transpeptidaz, Y-glutamilsistein sente- taz, glutatyon peroksidaz ve glutatyon S-transferaz aktiviteleri incelendi. İncelememiz sonucunda, gerek 5 mg/100 g gerekse 10 mg/100 g puromisin ami nonükleoziti uygulanan sıçanların böbreklerinde lipit peroksit ve glutatyon düzeyleri ile y-glutamil transpeptidaz, Y-glutamilsistein sentetaz, glutatyon peroksidaz ve glutatyon S- transferaz aktivitelerinin değişmediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY PAN which is chemically derived from puromycin is an aminonucleoside with important biological properties. Nephrotic syndrome induced by PAN is an experimental model similar to the minimal change disease characterized by proteinuria, hypoproteinemia, sodium retention, ascites and hyperlipidemia. It has been proposed that oxygen free radicals play a role in this model. GSH is a tripeptide which plays an important role in antioxidant system. It protects the structure and functions of kidney tissue against oxidative stress. It is known that GSH has an active turnover in kidney. In this study, lipid peroxide and GSH levels and y-GT, y-GCS, GPx and GST activities were investigated in kidneys of PAN applied rats. Our results show that kidney lipid peroxidation and GSH levels and y-GT, y-GCS, GPx and GST activities are not changed after both 5 mg and 10 mg/100 g PAN applications.