Fiziksel karsinojenlere maruz kalanların mononükleer kan hücrelerinde DNA hasar tayini
Determination of DNA damage in mononuclear blood cells of subjects to physical carcinogens
  1. Tez No: 69729
  2. Yazar: ABDULLAH YİĞİTBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN ÖMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET DNA' nın ilaçlar,radyasyon,çevresel ve kimyasal yapıların letal, karsinojenik ve mutajenik etkileri için en kritik hedef olduğu düşünülür. Düşük dozdaki radyasyona maruz kalmanın geç etkileri, dozun küçük olması ve etkilerinin hemen görülmemesi nedeniyle önemlidir. Günümüzde uzun süre düşük dozdaki iyonize radyasyonun kanser ve genetik hastalıklara neden olabileceği ileri sürülmektedir. Sigara ile birlikte genotoksik etkenlere maruz kalmanın DNA ZK' lan üzerine etkisi tartışmalıdır. Bizde bu görüşler ışığında uzun süre düşük dozda X ışını ile çalışan radyoloji teknisyenlerinin MNKH' de DNA ZK' ları ve GSH ile eritrositlerde GSH ve CAT aktivitesini tayin ederek X ışını etkilerini ve bu değerler üzerine sigaranın ilave bir etkisinin olup olamayacağım saptamak istedik. Bu amaç için 16 sigara içmeyen ve 11 sigara içen sağlıklı kişilerle, 25 sağlıklı radyoloji teknisyenlerinden pazartesi ve cuma günleri kan alınarak MNKH de DNA ZK göstergesi olarak A DNA %' si ile GSH, eritrositlerde ise GSH düzeyi ve CAT aktivitesi çalışıldı. Bulgularımıza göre: Sigaraya göre sınıflandırma yapılmadan incelendiğinde; 1. Deney gruplarında A DNA % nin kontrollere göre arttığı, ancak pazartesi ve cuma günkü düzeylerde fark görülmediği; 2. Deney grubunun pazartesi günkü MNKH GSH düzeyinin kontrol değerinden anlamlı yüksek olduğu; cuma günkü düzeyinin ise kontrol ve pazartesi günkü değerlerden anlamlı düşük olduğu;55 3. Eritrositlerde pazartesi günkü GSH düzeyinin cuma günkü değerden yüksek, fakat anlamsız olduğu, katalaz aktivitelerinde ise değişiklik olmadığı saptanmıştır. Sigara içilip içilmediğine göre gruplar sınırlandırıldığında ; ADNA%'nin: 1.Sigara içmeyenlerde kontrol ve deney grupları arasında fark olmadığı; 2. Sigara içen deney gruplarında kontrolden anlamlı yüksek olduğu ancak pazartesi ve cuma günü arasında fark olmadığı; MNKH GSH düzeyleri: 1. Sigara içmeyenlerde cuma günkü değerlerin kontrol ve pazartesi günkü değerlerden anlamlı düşük, pazartesi günkü değerlerinde kontrolden yüksek olduğu; 2. Sigara içenlerin cuma günkü düzeylerinin pazartesi gününden anlamlı düşük, pazartesi günkü değerlerin ise kontrolden yüksek olduğu, Eritrosit GSH düzeyleri: 1.Sigara içmeyenlerde anlamlı değişiklik olmadığı; 2. Sigara içenlerde cuma günkü değerlerin kontrol ve pazartesi günkü değerlerden anlamlı olarak düşük olduğu; Eritrosit CAT aktiviteleri: 1. Sigara içmeyenlerde anlamlı değişiklik olmadığı; 2. Sigara içenlerde deney gruplarında kontrolden düşük fakat bu düşüklüğün anlamlı olmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak; radyoloji teknisyenlerinde X ışınları ve sigaranın tek basma DNA ZK'ları artışına yol açmadığı, her iki genotoksik ajanın birlikte olmasının kırık artışına neden olduğu ancak hafta içi değişim saptanmadığı, DNA' yi korumada özellikle çekirdekli hücre olan lenfositlerin daha etkin rol oynadığı, eritrositlerde ise özellikle CAT' in sigara ve X ısınma karşı korumada daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY Determination of DNA damage in mononuclear blood cells of subjects exposed to physical carcinogens It is accepted that DNA is the most critical target for lethal, carcinogenic and mutagenic effects of drugs, radiation, environmental and chemical agents. Late effects of exposure to chronic low dose radiation is important due to low level of radiation and failure to occur of its clinically observable harmful effects in the near future. It is now beleived that prolonged or repeated exposure to low dose ionising radiation will lead to cancer and genetical diseases for a long period of time. The effects of both smoking and genotoxical agents on DNA strand-breaks are controversial. From this point of view, we wanted to determine the effects of X-ray and additional smoking on DNA ştrand-breaks and GSH levels in mononuclear blood cells (MNBC) and GSH levels and catalase (CAT) activities in red blood cell (RBCs) of radiologic technologists exposed to chronic low dose ionizing radiation. For this purpose, blood from 16 non smoker, 11 smoker healthy subjects and 25 healthy radiologic technologists were drawn on monday and friday. As the indicator of DNA strand-breaks, percentage of DNA unwinding and GSH in MNBCs and the level of GSH and the activity of CAT in RBCs were examined. As our findings evaluated without dividing according to smoking habits: 1) In experimental group, percentage of DNA unwinding is higher than in control group but there is no difference between the levels of samples obtained on monday and on friday.56 SUMMARY Determination of DNA damage in mononuclear blood cells of subjects exposed to physical carcinogens It is accepted that DNA is the most critical target for lethal, carcinogenic and mutagenic effects of drugs, radiation, environmental and chemical agents. Late effects of exposure to chronic low dose radiation is important due to low level of radiation and failure to occur of its clinically observable harmful effects in the near future. It is now beleived that prolonged or repeated exposure to low dose ionising radiation will lead to cancer and genetical diseases for a long period of time. The effects of both smoking and genotoxical agents on DNA strand-breaks are controversial. From this point of view, we wanted to determine the effects of X-ray and additional smoking on DNA ştrand-breaks and GSH levels in mononuclear blood cells (MNBC) and GSH levels and catalase (CAT) activities in red blood cell (RBCs) of radiologic technologists exposed to chronic low dose ionizing radiation. For this purpose, blood from 16 non smoker, 11 smoker healthy subjects and 25 healthy radiologic technologists were drawn on monday and friday. As the indicator of DNA strand-breaks, percentage of DNA unwinding and GSH in MNBCs and the level of GSH and the activity of CAT in RBCs were examined. As our findings evaluated without dividing according to smoking habits: 1) In experimental group, percentage of DNA unwinding is higher than in control group but there is no difference between the levels of samples obtained on monday and on friday.58 MNBCs, especially lymphocytes were found to be effective on protection of DNA, but in RBCs especially CAT activity was more effective to prevent the effects of smoking and X-ray on DNA strand-breaks.