Türkiye'nin değişik bölgelerinden toplanan çeşitli su örneklerinde hepatit E virüsü RNA'sının araştırılması
Detection of hepatitis E virus RNA in diverse water samples from different areas of Turkey
- Tez No: 69730
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Virüs hepatitleri dünyada önemli bir sağlık sorunudur, özellikle geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde salgınlar yapan HEVin ana bulaşma kaynağı sulardır. Bu sebeple çalışmamız da, Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanan 150 su örneği (içme suyu:66, deniz suyu: 18, kuyu suyu: 18, kaynak suyu: 19, göl suyu:5, akarsu:11, havuz suyu:7, baraj suyu:2, lağım suyu:3, bahçe sulama suyu:1) HEV RNA'sının saptanması amacıyla RT-PCR yöntemiyle incelendi. Yaptığımız inceleme sonucunda, yöntemine uygun olarak çalıştığımız 150 su örneğinden sadece üç tanesinde gözlenen bant pUC Mix Marker 8 [pUCıgDNA / Msp I (Hpa II) mixed with PUC57DNA / Dra I + Hind İli ] (MBI, Fermentas, Litvanya) ile karşılaştırılarak 240 bp olarak belirlendi. RT-PCR yöntemi uygulanarak elde edilen ürünlere 3' ucundan ddUTP Digoxigenin (Boehringer Mannheim GmbH, Mannheim, Germany) ile işaretlenmiş anti-sens primerin prob olarak kullanıldığı Dot-Blot testi uygulandı ve sadece RT- PCR'da pozitif olarak bulunan üç su örneği bu test sonucunda da pozitif olarak saptandı. Bu su örneklerinden ikisi, İstanbul Kemerburgaz'dan alınan bir kaynak suyu ve Tuzla'dan alınan bir kuyu suyu, diğeri ise Ünye'den alınan bir artezyen suyu idi. Ülkemizin farklı bölgelerinden temin ettiğimiz su örnekleriyle yaptığımız bu çalışma da ana bulaşma kaynağı olan sularda düşük HEV varlığı gösterildi. Bu bulgu gelişmemiş ülkelerde yüksek oranlarda bulunduğu halde, ülkemizde daha önceden serolojik yöntemlere dayandırılarak bildirilen düşük HEV seroprevalensiyle uyumlu görülmektedir. 59
Özet (Çeviri)
Summary Detection of Hepatitis E virus RNA in diverse water samples from different areas of Turkey Viral hepatitis is a major health problem worldwide. The major source of hepatitis E causing epidemics especially in underdevoleped and devoloping countries is water. In this study, 150 water samples (consisting of 66 tap water, 18 spring water, 18 sea water, 19 underground water, 11 river water, 7 pond water, 5 lake water, 3 sewage water, 2 dam water and 1 garden watering) collected from different regions of Turkey closely after rain falls were screened for HEV RNA by RT-PCR. Only three of 150 water samples handled according to previously described methods yielding a band of 240 bp [compared with pUC Mix Marker 8 (pUCigDNA / Msp I (Hpa II) mixed with pUC57DNA / Dra I + Hind III )] (MBI, Fermentas, Lithuania) were positive for HEV RNA. The positive samples were confirmed by Dot-Blotting using antisense primer labelled with ddUTP digoxigenin at 3' end as probe. The positive sample were a spring water sample from Istanbul, two underground water samples from Ünye (eastern part of Black see region) and Tuzla (same geographic region with Istanbul). In this study conducted on diverse water samples obtained from different regions of Turkey, using RT-PCR method we showed that the prevalence of HEV in water samples is low. Although, the HEV seroprevalence is high in underdeveloped and developing countries, our results are consistent with the low HEV seroprevalence in Turkey, previously reported from serological studies. so