Prematüre bebeklerde bant sıyırmaya bağlı cilt hasarının önlenmesi: Randomize kontrollü çalışma
Prevention of skin damage caused by tape stripping in premature infants: Randomized controlled trial
- Tez No: 697327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırma yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yapılan randomize kontrollü çalışmadır. Ekipman sabitlemek için kullanılan yapıştırma yöntemleri karşılaştırılmıştır. Yöntemler; koruyucu hidrokolloid örtü + ipek bant / silikon bant / ipek bant + silikon bazlı çözücü spreydir. İpek bant + silikon bazlı çözücü sprey klinikte rutin olarak kullanılan yöntemdir. Araştırmaya 32 – 36 gestasyon haftasında 75 adet prematüre bebek alınmıştır. Yöntemler orogastrik sonda sabitlemede uygulanmış, bant ciltte 24 saat kalmıştır. Bant yapıştırma öncesi cilt durumu değerlendirilmiş, 24 saat sonra bant çıkarılmış ve cilt durumu yeniden değerlendirilmiştir. Prematüre Bebekleri Tanıtıcı Bilgi Formu ve Yenidoğan Cilt Durum Değerlendirmesi ölçeği araçları kullanılmıştır. Veriler SPSS 22 paket programıyla analiz edilmiştir. Araştırma için etik kuruldan ve kurumdan izin alınmıştır. Uygulama sonu cilt durum skorları ortalamaları koruyucu hidrokolloid örtü grubunda 3,2±0,5, silikon bant grubunda 3,12±0,44 ve ipek bant + silikon bazlı çözücü sprey grubunda 6,12±1,24 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study is a randomized controlled study conducted in neonatal intensive care units. The bonding methods used for fixing were compared. Methods; protective hydrocolloid dressing + silk tape / silicone tape / silk tape + silicone-based solvent spray. Silk tape + silicone-based solvent spray is the method routinely used in the clinic. 75 premature infants between 32 and 36 weeks of gestation were included in the study. The methods were applied in orogastric tube fixation, the tape remained on the skin for 24 hours. Before applying the tape, the skin condition was evaluated, the tape was removed after 24 hours and the skin condition was re-evaluated. Premature Infants Introductory Information Form and Neonatal Skin Condition Score tools were used. The data were analyzed with the SPSS 22 package program. Permission was obtained from the ethics committee and institution for the research. The mean skin condition scores at the end of the application were 3.2 ± 0.5 in the protective hydrocolloid dressing group, 3.12 ± 0.44 in the silicone band group, and 6.12 ± 1.24 in the silk tape + silicone-based solvent spray group.