COVİD-19 tanılı hastalarda anakinra tedavisinin klinik ve laboratuar sonuçları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evolution of the effect of anakinra treatment on clinical and laboratuary results in patients diagnosis with COVİD-19
  1. Tez No: 697328
  2. Yazar: ÖZGE SİYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ: Covid-19 enfeksiyonun seyri sırasında gelişen ve sitokin fırtınası olarak tanımlanan hiperenflamatuar durumu kontrol altına almak amaçlı bazı anti-sitokin tedaviler denenmektedir. Bu çalışmada amacımız bir IL-1 antagonisti olan anakinranın Covid-19 tanısı ile hastanede yatan hastalarda klinik ve laboratuar üzerine olan etkisini incelemektir. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu çalışma retrospektif bir çalışma olarak planlanmıştır. Hastanemizde 23.11.2020-23.01.2021 tarihleri arasında Covid-19 tanısı ile yatarak tedavi gören ve çalışmaya dahil edilen toplam 66 Anakinra uygulanan hastanın yaş , cinsiyet ve mevcut komorbiditeleri incelendi. Anakinra tedavi öncesi ve sonrasındaki oksijen ihtiyacı miktarı (L/dak), oksijen desteği şekli, oksijen saturasyonu, radyolojik görüntü,WBC , lenfosit sayısı, nötrofil sayısı, C-reaktif protein, ldh, ferritin, fibrinojen, D-dimer değerleri incelendi. Hastaların yatış süresi, oksijen ihtiyacı süresi ve çıkış şekli değerlendirildi. Anakinra tedavisinin erken (semptom başlangıç tarihinden itibaren 9 günden önce veya sonra) başlanmasının prognoz üzerine olan etkisi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTİON and AİM:Some anti-cytokine treatments are being tried to control the hyper-inflammatory state that develops during the course of the Covid-19 infection and is defined as cytokine storm.In this study, our aim is to examine the clinical and laboratory effects of anakinra, an IL-1 antagonist, in hospitalized patients with the diagnosis of Covid-19. MATERIAL and METHODS: This study was planned as a retrospective study. Age, gender and current comorbidities of 66 patients who were hospitalized with the diagnosis of Covid-19 and included in the study, and who were treated with Anakinra between 23.11.2020-23.01.2021 in our hospital were examined. The amount of oxygen demand (L/min), oxygen support type, oxygen saturation, radiological image, WBC, lymphocyte count, neutrophil count, C-reactive protein, ldh, ferritin, fibrinogen, D-dimer values were examined before and after anakinra treatment. The length of hospital stay, the duration of oxygen demand, and the way of discharge were evaluated. The effect of early initiation of anakinra treatment (before or after 9 days of symptom onset) on prognosis was evaluated.