Hukuk sosyolojisinde öncü bir tartışma: Max Weber Eugen Ehrlich'e karşı
A pioneer discussion in the sociology of law: Max Weber versus Eugen Ehrlich
- Tez No: 697378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEZHER YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı hukuk sosyolojisinin öncü iki ismi Max Weber ve Eugen Ehrlich'in hukuka yaklaşımlarını karşılaştırmalı olarak ortaya koymak ve hukuk sosyolojisinin gelişimine katkılarını tartışmaktır. Weber ve Ehrlich hukuk sosyolojisinde iki farklı geleneği temsil etmektedirler. Doğal hukuk ile pozitif hukuk arasında ayırım yapan Weber'in esas ilgisi pozitif hukuka yöneliktir. Eylem merkezli sosyoloji yaklaşımı ile uyumlu olarak Weber hukuka da toplumsal eylem eksenli yaklaşmaktadır. Weber'in genel toplum kuramında olduğu gibi hukuk sosyolojisinde de merkezi tema rasyonelleşmedir. Hukukun rasyonelleşmesini tarihsel bağlam içerisinde ve karşılaştırmalı bir yöntem ile ele almaktadır. Bu itibarla Weber hukukun rasyonelleşme süreci ve ona etki eden faktörler ile ilgilenmektedir. Bunu yaparken bir yanda hukuk ile ekonomi ve siyaset arasındaki ilişkiye dikkat çekmekte bir yandan da hukuk erbabı diyebileceğimiz görevlilerin rolüne vurgu yapmaktadır. Öte yandan Ehrlich hukuku toplumsal birliklerin içsel düzeninde temellendirmektedir. Ehrlich'in hukuk sosyolojisinin merkezinde toplumsal birlikler ile hukuksal olgular yer almaktadır. Doğal hukuk yaklaşımına olduğu kadar hukuksal pozitivizm yaklaşımına da karşı çıkan Ehrlich kendi hukuk kuramını yaşayan hukuk olarak tanımlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to shed light on the approaches to law of the two pioneers of sociology of law, namely Max Weber and Eugen Ehrlich. Likewise this study goes into a discussion of their contributions to the development of sociology of law from a comparative perspective. Weber and Ehrlich represent two different traditions in sociology of law. Distinguishing between natural law and positive law, Weber is mainly interested in positive law. In parallel with his action-centered sociological approach, Weber also approaches law from the point of view of social action. Like his social theory, in his sociology of law, too, Weber's central theme is rationalization. Weber views rationalization of law in its historical context and by use of a comparative method. Weber is interested in the process of the rationalization of law as well as the factors that have an impact on it. Weber thus draws attention to the relationship between economy and politics, on the one hand; and highlights the role of the specialists of law, on the other. Unlike Weber, for Ehrlich, law is based on the internal order of social unities. At the centre of Ehrlich's sociology of law are found social unities and legal phenomena. Challenging the approaches of both natural law and legal positivism, Ehrlich defines his own theory of law as“living law”.