Okul öncesi öğretmenlerinin okullarının fiziki durumları hakkındaki görüşlerinin belirlenmesi
Determining the views of pre-school teachers on the physical status of their schools
- Tez No: 697377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER YETKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi öğretmenlerinin görev yaptıkları okullarda mevcut olan fiziki koşullara ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda öğretmenlerin; okulların yapısı, iç mekân özellikleri, eğitim materyalleri, dış mekân özellikleri, dış mekân eğitim materyalleri ve fiziksel çevre sağlığı gibi unsurların ne kadar yeterli olduğunu düşündükleri belirlenmek istenmiştir. Araştırmada 200 okul öncesi öğretmeniyle yapılan anket çalışması sonucunda elde edilen veriler kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırma neticesinde öğretmenlerin; okulların fiziksel koşulları, eğitim materyalleri, özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler için özel eğitim araç ve gereçleri gibi çeşitli unsurlarda pek çok eksiğinin bulunduğunu düşündükleri anlaşılmıştır. Ancak okul çevresinde eğitim ve öğretimi aksatacak ya da tehlikeye sokacak unsurların pek olmadığı da vurgulanmıştır. Buna karşın trafik gibi gürültü kaynaklarının bulunduğundan bahsedilmiştir. Okulların fiziki durumlarının öğrencilere ve öğretmenlere yönelik olarak tasarlanması ve gerekli yapısal özellikleri taşıdığından emin olmak adına önlemlerin alınması ve kontrollerin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine the views of preschool teachers about the physical conditions in the schools where they work. In this context, teachers; it is aimed to determine how adequate the elements such as the structure of the schools, indoor features, educational materials, outdoor features, outdoor education materials and physical environmental health are sufficient. In the research, SPSS analysis was carried out using the data obtained as a result of the survey conducted with 200 preschool teachers. As a result of the research, teachers; It was understood that they think that there are many deficiencies in various elements such as the physical conditions of the schools, educational materials, special education tools and equipment for students in need of special education. However, it is also emphasized that there are not many situations that would hinder or endanger education and training in the school environment. On the other hand, it is mentioned that there are noise sources such as traffic. It is recommended that the physical conditions of the schools be designed for students and teachers and that measures and controls are made to ensure that they have the necessary structural features.