Türkiye'de siyasal partilerin seçim kampanyalarında büyük veri kullanımı üzerine niteliksel bir araştırma
A qualitative research on the use of big data in election campaigns of political parties in Turkey
  1. Tez No: 697390
  2. Yazar: ORKUN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELGİZ YILMAZ ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Stratejik İletişim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Siyasal partiler siyasi katılımın modern anlamda ortaya çıktığı ilk dönemlerden bu yana seçmenlere ulaşabilmenin farklı yollarını aramışlardır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak radyonun gücü keşfedilmiş liderler seçmenlerin evlerine girmek için bu yeni araçtan faydalanmışlardır. Televizyonun ortaya çıkışı ve hızla yaygınlaşması, çok daha geniş kitlelere seslenebilme imkanı bulan siyasal partileri, kullanacakları mesajları daha titiz bir çalışma sonucu oluşturmaya itmiştir. Bu da seçim kampanyalarının profesyonelleşmesi noktasında önemli bir itici güç olmuştur. Bu sürecin bir parçası olarak seçim kampanyalarında pazarlama temelli yaklaşım hakim olmaya başlamıştır. Kitle iletişim araçlarında yaşanan gelişmelerin hem biçim hem de içerik olarak doğrudan etkilediği seçim kampanyaları, internetin ve özellikle Web 2.0 teknolojisinin ortaya çıkışı sonrasında da önemli dönüşümler geçirmiştir. Ortaya çıkan yeni iletişim mecraları siyasal partiler için seçmenlere ulaşabilmek adına; en etkili stratejinin belirlenmesi, en doğru mesajların seçilmesi ve bu yeni mecraların en efektif şekilde kullanımı zorunluluğunu doğurmuştur. Bu çalışmada iletişim teknolojilerinin gelişim çizgisi içerisinde seçim kampanyalarını dönüştüren en yeni teknoloji olan büyük verinin seçim kampanyalarında ne şekilde kullanıldığı, bu kullanımın siyasal partilerin iletişim çalışmalarında ne gibi değişiklikler yarattığını ve geleneksel iletişim teknolojilerine kıyasla sağladığı avantajlar incelenmiş ayrıca verilere dayanarak yapılan seçmen analiz ve segmentasyonlarının partilerin kampanya stratejileri ve mesaj oluşturma süreçlerini doğrudan etkilediği iddia edilmiştir. Bu doğrultuda dünya genelinde büyük verinin seçim kampanyalarında kullanımına dair örnekler incelenmiş ayrıca derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak Türkiye'deki siyasal partilerin temsilcileriyle görüşülerek bu yönde toplanan bulgular paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Political parties have sought different ways to reach the voters since the first periods of political participation in the modern sense. The power of the radio was the first medium to be discovered for this purpose. Political leaders took advantage of this new tool to enter voters' living rooms. Political parties that had the opportunity to reach wider audiences with the emergence and rapid spread of television, had been pushed to more rigorous preparation for the campaign messages. This has accelerated the process of professionalization of election campaings. As a part of this process, a marketing-based approach has begun to dominate in election campaigns. Election campaigns, which are directly affected by the developments in communication technologies in terms of form and content, have undergone significant transformations too after the emergence of internet technology and especially Web 2.0. For political parties, those new mediums has necessitated that determining the most effective strategy, creating the most accurate messages and using these new channels in the most effective way in order to reach voters. In this study, the newest technology that transforms election campaigns within the development line of communication technologies, big data, has been analyzed by its usage in election campaigns, possible changes of this use in the communication activities of political parties, and the advantages it provides compared to traditional communication technologies, and it has been claimed that voter analysis and segmentation based on data directly affects the campaign strategies and message creation processes of the parties. For this purpose, examples of the use of big data in election campaigns around the world were examined and the findings were collected by interviewing the representatives of political parties in Turkey using in-depth interview method.