Organik ve konvansiyonel fındık yetiştiriciliğinin verim ve meyve kalitesi bakımından karşılaştırılması
Comparison of organic and conventional hazelnut growing in terms of yield and nut quality
- Tez No: 697562
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SERDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tarımda birim alandan daha fazla verim elde etmek için aşırı miktarda kullanılan kimyasal gübre ve ilaçlar insan sağlığını tehdit etmekte ve çevre kirliliğine neden olmaktadır. Tarımsal kirlenmenin olumsuz etkileri konusundaki toplumsal bilinçlenme sonucunda sürdürülebilir tarımsal uygulamalardan biri olan organik tarım ön plana çıkmaktadır. Ancak organik tarımın sürdürülebilir olması için üreticilerin bu tarım sisteminden en az konvansiyonel sistem kadar gelir elde etmeleri gerekir. Bu amaçla her iki tarım sisteminin verim ve kalite bakımından karşılaştırılması organik üreticilerin maddi olarak desteklenmesi gerekmektedir. Bu araştırmada organik ve konvansiyonel fındık yetiştiriciliği verim ve meyve kalitesi bakımından karşılaştırılmıştır. Araştırma Samsun ilinin Çarşamba ve Terme ilçelerinde 4 lokasyonda 2017 ve 2019 yıllarında yürütülmüştür. Araştırmada Çakıldak ve Tombul fındık çeşitleri kullanılmıştır. Organik ve konvansiyonel fındık yetiştiriciliğinin karşılaştırılması amacıyla karanfil ve çotanak sayıları ile meyve ağırlığı, iç ağırlığı, kabuk kalınlığı, iç oranı, sağlam iç oranı, buruşuk iç oranı, boş meyve oranı ve randıman değerleri incelenmiştir. Araştırmada meyve ağırlığı organik sistemde 1.82-1.88 g, konvansiyonel sistemde 1.76-1.78 g, iç ağırlığı organik sistemde 0.96-0.99 g, konvansiyonel sistemde 0.89-0.91 g, sağlam iç oranı organik sistemde %89.10-89.23, konvansiyonel sistemde %85.95-87.26, randıman değeri organik sistemde %50.77-51.34, konvansiyonel sistemde %48.58-49.85 arasında değişmiştir. Araştırma sonucunda gövde kesit alanına düşen verim değeri organik sistemde konvansiyonel sisteme göre % 31.42 daha düşük; randıman değeri ise % 2.08 daha yüksek bulunmuştur. Organik fındık yetiştiriciliğinin geliştirilmesi için üreticilerin maddi (ürün fiyatı ve doğrudan gelir desteği) olarak daha fazla desteklenmesi ve yüksek maliyetli girdilerin üreticilere ücretsiz veya indirimli verilmesi tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
Chemical fertilizers and pesticides, which are used in excessive amounts in order to obtain more efficiency from the unit area in agriculture, threaten human health and cause environmental pollution. As a result of social awareness about the negative effects of agricultural pollution, organic agriculture, which is one of the sustainable agricultural practices, comes to the fore. However, in order for organic agriculture to be sustainable, producers must earn income from this agricultural system at least as much as the conventional system. For this purpose, it is necessary to compare both agricultural systems in terms of yield and quality, and organic producers should be supported financially. In this study, organic and conventional hazelnut cultivation were compared in terms of yield and nut quality. The research was carried out at 4 locations in Çarşamba and Terme districts of Samsun province in 2017 and 2019. Çakıldak and Tombul hazelnut cultivars were used in the study. In order to compare organic and conventional hazelnut cultivation, the number of cluster per trunk cross-sectional area, nut weight, kernel weight, shell thickness, kernel ratio, good kernel ratio, wrinkled kernel ratio, blank nut ratio and yield per trunk cross-sectional area values were investigated. In the research, nut weight was 1.82-1.88 g in the organic system, 1.76-1.78 g in the conventional system, kernel weight was 0.96-0.99 g in the organic system, 0.89-0.91 g in the conventional system, good kernel ratio was 89.10-89.23% in the organic system, 85.95-87.26% in the conventional system, yield value was 50.77-51.34 % in the organic system and 48.58-49.85% in the conventional system. As a result of the research, the yield value per trunk cross-sectional area was 31.42% lower in the organic system than in the conventional system; the yield value was 2.08% higher. For the development of organic hazelnut cultivation, it can be recommended to support producers more financially (product price and direct income support) and to give high-cost inputs to producers free of charge or at a discount.