5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında kişisel verilerin korunmasına yönelik suçlar
Crimes committed against the protection against the protection of personal data under the Turkish Criminal Law no 5237
- Tez No: 697563
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TANJU SARIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ve internet ağının dünya genelinde çok hızlı bir şekilde yayılması, birey ve kurumları, sahip oldukları bilgi ve verileri kaydetme, koruma ve saklama konusunda tedbirler almaya sevk etmiştir. Kişisel verilerin korunması, sadece tek bir devletin gayret ve çabası ile mümkün olamayacağı anlaşılınca bu korumanın uluslararası düzeyde yapılması gereği ortaya çıkmış ve bu anlamda birçok tartışma ve çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalarda kişisel verilerin korunması, özel hayatın gizliliği hakkı çerçevesinde koruma altına alınmıştır. Fakat teknolojik gelişmelere paralel olarak kişisel verilerin korunması hakkı da o denli önemli hale gelmiştir. Dolayısıyla kişisel verilerin korunması hakkının temel hak ve özgürlükler içinde dolaylı korumadan çıkarılarak kendi adıyla doğrudan bir koruma sağlanması çalışmaları hız kazanmıştır. Kişisel veriler, bağımsız bir kanun çıkarılmadan önce uluslararası ve ulusal alanda çeşitli hukuki metinlerle koruma altına alınmıştır. Ülkemizde kişisel veriler, 2016 yılında mevzuatımıza dâhil edilen 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile koruma altına alınmıştır. Bu Kanun, kişisel verilerin korunmasıyla ilgili temel kaynaktır. Bu Kanun, kişisel verilerle ilgili suçlara ilişkin olarak“5237 sayılı Türk Ceza Kanunu”na atıf yapmaktadır. Bu çalışma kapsamında, yargı kararları ve uluslararası düzenlemelerden de yararlanarak, kişisel veri kavramını açıklamak, korunmasının önemini ortaya koymak ve ülkemizdeki kişisel verilerin korunmasına yönelik ceza kanununda belirlenen adli ceza içeren düzenlemelerin incelenmesi sırasında tespit edilen eksiklik veya çelişkilerin giderilmesi için çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the last quarter of the 20th century, the development on computer technology and the rapid spread of the internet network around the world have prompted individuals and institutions to take measures for recording, protecting and storing their information and data. When it was understood that the protection of personal data could not be possible with the effort of only single state, it was revealed that this protection should be done at an international level and many discussions and studies in this regard were carried out. In these works, the protection of personal data is mostly made within the framework of the right to privacy. However, the right to protect personal data in parallel with technological developments has become more important. Therefore, the right to protect personal data under the umbrella of fundamental rights and freedoms has been transformed into protection under its own name. Before a special law regarding the protection of personal data was enacted, they were protected by various legal texts both in the international arena and in our country. Personal data in our country are protected by the Personal Data Protection Law No.6698, which was included in our legislation in 2016. This Law is the main source for the protection of personal data. This Law has made reference to the Turkish Penal Code No.5237 in terms of crimes related to personal data. The purpose of this study is to explain the concept of personal data, to reveal the importance of protection of personal data, by making use of comparative law, judicial decisions and international regulations, and to offer solutions to eliminate the deficiencies or contradictions wstablished during the examination of the regulations containing judicial punishment determined in the penal code for the protection of personal data in our country.