An efficient concrete compressive strength prediction method based recurrent neural network and particle swarm optimization algorithm
  1. Tez No: 697564
  2. Yazar: ABDULAMEER SABBAR KOKAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Beton projesinde en tehlikeli parametrelerden biri basınç dayanımıdır. Betonun basınç dayanımı gerektiği gibi yavaş olduğundan, maliyet ve zaman azaltılabilir. Beton gücü, durum üzerindeki etkilere nispeten dayanıklıdır. Beton basınç dayanımının üretimi, şiddetli iklim ortamları ve nem oranlarındaki artışlar tarafından önemli ölçüde gerçekleştirilir. Bu çalışmada, Beton Basınç Dayanımını tahmin etmek için RNN ile PSO kombinasyonunu sunan verimli yöntem. Önerilen yöntem, iki klasik yöntem olan sinir ağı ve naif bayes sınıflandırıcı ile karşılaştırılmıştır. Önerilen yöntem, ortalama hata, ortalama karesel hata, ortalama yüzde hata ve ortalama karesel hata gibi çeşitli metrik parametreler karşılaştırıldığında klasik tekniklerden en iyi sonuçları vermiştir.
Özet (Çeviri)
One of the greatest dangerous parameters in concrete project is compressive strength. As the compressive strength of concrete is properly slow, cost and time can be reduced. Concrete strength is comparatively hardy to influences on the situation. The manufacture of concrete compressive strength is importantly predisposed by severe climate environments and growths in moisture rates. In this study, efficient method presented combined RNN with PSO to predicate the Concrete Compressive Strength. The proposed method compared with two classical methods neural network and naïve bayes classifier. The proposed method presented best results than classical techniques when several metric parameters are compared such as mean error, mean squared error, mean percentage error, and root mean squared error.