Büyükbaş hayvan atıklarının kentsel katı atıklarla kompostlaştırılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the compostability of battle animal waste with urban solid waste
  1. Tez No: 697595
  2. Yazar: YASEMİN BAYINDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN GAMZE TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Hayvancılık, gelişmişlik durumu ne olursa olsun tüm ülkeler için büyük önem arz etmektedir. Hayvancılık hem tarımsal işletmelerine düzenli gelir sağlamakta, hem de çeşitli sanayi kollarının hammadde ihtiyacını karşılamaktadır. Bununla birlikte, hayvancılıkta hayvan atıkları önemli problemler oluşturmaktadır. Hayvan atıklarının yönetiminde kompostlaştırma en etkin yöntemlerden birisidir. Hayvan atıklarının kompostlaştırılması düşük üretim maliyeti, toprak yapısını düzenleme ve ürün verimini artırma gibi avantajlara sahiptir Bu çalışmada kentsel katı atıklar ile büyükbaş hayvan atıklarının birlikte kompostlaştırılması incelenmiştir. Bu amaçla kapalı reaktör yöntemi kullanılarak aynı koşullar altında kütlesel olarak üç farklı oranda (%10, %25 ve %40) büyükbaş hayvan atığı ile kentsel katı atık karıştırılmış ve %100 kentsel katı atık ve %100 büyükbaş hayvan atığı içeren sistemler ile karşılaştırma yapılmıştır. Proses süresince nem içeriği, sıcaklık, pH, elektriksel iletkenlik, toplam azot, toplam karbon içeriği, C/N oranı incelenmiştir. Sonuç olarak, büyükbaş hayvan atıklarının kentsel katı atıklarla kompostlaştırılabileceği ve birlikte kompostlaştırmanın kompost kalitesini arttırdığı gözlenmiştir. Kensel katı atıklarla büyükbaş hayvan atıklarının birlikte kompostlaştırılmasında ise en uygun karışım oranı %25 büyükbaş hayvan atığı ve %75 kentsel katı atık olarak belirlenmiştir. Kompostlaştırma bu tür atıkların bertarafında çevresel ve ekonomik kazançlar sağlanmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Livestock, regardless of the state of development, is important for all countries. Livestock both provide regular income to agricultural enterprises and meet the raw material needs of various industries. However, animal wastes in animal husbandry constitute important problems. Composting is one of the most effective methods of animal waste management. The composting of animal waste has advantages such as low production cost, regulating soil structure and increasing crop yield. In this study, co-composting of municipal solid waste and cattle manure was investigated. For this purpose, three different ratios (10%, 25% and 40%) of cattle manure and municipal solid waste were mixed by mass and in-vessel composting was carried out. In addition, in-vessel composting was carried out in systems containing 100% municipal solid waste and 100% cattle manure under the same conditions and a comparison was made. During the process, moisture content, temperature, pH, electrical conductivity, total nitrogen, total carbon content, C/N ratio were examined. As a result, it has been observed that cattle manure can be composted with municipal solid waste and co-composting improves compost quality. In the composting of municipal solid wastes and cattle manure, the most appropriate mixing ratio was determined as 25% cattle manure and 75% municipal solid waste. Composting will help to provide environmental and economic gains in the disposal of such wastes.