Çevrenin korunmasında beyaz enerjinin rolü ve yargısal denetimi
The role of white energy in environmental protection and its judicial review
- Tez No: 697676
- Danışmanlar: PROF. OĞUZ SANCAKDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 621
Özet
Çevre kavramı fiziksel, kimyasal, biyolojik, sosyolojik ve tıbbi açıdan olmak üzere birçok alanla ilişkili ve yeryüzündeki her canlıyı ilgilendiren bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Çevre ile ilgili bir problem çıkması halinde doğadaki denge bozulma riski altına girmektedir. Canlıların olumsuz yönde etkilenmesi olası hale gelmektedir. Doğadaki dengenin bozulmasına ve çevre problemlerinin ortaya çıkmasında en bilinen sebep çevre kirliliğidir. Çevre kirliliğinin çok fazla çeşidi olmakla birlikte bu kirliliğin önüne geçmek için yenilenebilir enerji kaynakları gibi çevreyi kirletmeyen çözüm yolları gündeme gelmektedir. Bu çalışma ile günden güne önem kazanan çevre problemleri, çevre kirliliği, iklim değişikliği, çevre hukukunun ilkeleri, çevre hukukunun mevzuatı ve çevre problemlerine alternatif olası çözüm yollar incelenecektir. Ayrıca bahsi geçen konularda bazı yargı kararları ve güncel olaylar da ele alınacak ve konu somutlaştırılacaktır. Son olarak ise çevre sorunlarına büyük ölçüde çözüm sağlayabilecek yenilenebilir enerji ve bu enerji türünün çeşitleri üzerinde durulacak. Bu enerjiye ilişkin hukuki kavramlar ve mevzuat incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The term of environment is correlated with plenty of areas such as physical, chemical, biological, sociological and medical areas and it is also related to whole creatures in the World. When the environmental problem occurs, ıt poses a threat to the balance in the World. All the creatures are likely to be affected negatively. Most known reason why the balance in the World is broken and environmental problems arise from is environmental pollution. There is a lot of different types of pollution, therefore solution like renewable energy sources are on the agenda. In this work, environmental problems which become more important day by day, environmental pollution, climate change, and principles of environmental law, environment legislations and alternative solutions for the environmental problems will be analyzed elaborately. In addition to these, the provisions of the environmental law and some judicial decisions will be discussed and the topic of this work will be materialized. Lastly, renewable energy sources which may solve the environmental problems and types of renewable energy are addressed. The legislations and legal terms related to this energy will be searched.