Subjects with multiple tattoos: A psychoanalytic study
Çoklu dövmesi olan özneler: Psikanalitik bir çalışma
- Tez No: 697675
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Mevcut tez, birden fazla dövmesi olan insanları ve bu dövmeleri yaptırma ve yaptırdıktan sonraki deneyimlerini anlamayı amaçlamaktadır. Bu bireylerin özgün deneyimlerini incelemek için nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Yaşları 24 ile 33 arasında değişen, birden fazla dövmesi olan altı kişi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Analizi yapmak için Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz kullanılmıştır. Mevcut tez için ortaya çıkan beş üst tema şunlardır: (1) anlamı aktarmanın bir yolu olarak dövmelerin içeriği, (2) dövmeler yoluyla bedeni değiştirme, (3) dövmeler aracılığıyla diğer insanlarla ilişki, (4) dövme yaptırmak hakkında hissedilenler ve (5) dövmelerin işlevleri. Ortaya çıkan bu temalar, dövmeler üzerine literatüre ve Lacan'ın özne teorisine dayalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current thesis aims at an understanding of people with multiple tattoos and their experiences regarding getting and after getting those tattoos. Qualitative method was chosen in order to study the unique experiences of such individuals. Semi-structured interviews were conducted with six individuals who have multiple tattoos and between the age of 24 and 33. Interpretative Phenomenological Analysis was used to conduct the analysis. For the current thesis, five superordinate themes were emerged, which are (1) contents of tattoos as a way of conveying meaning, (2) altering the body through tattoos, (3) relationship with other people through tattoos, (4) feelings for having a tattoo and (5) functions of tattoos. These emerging themes are discussed based on literature on tattoos and Lacanian theory of subject.