Habitus as a critique of the subject-object dichotomy: A case of Ankara musicians
Özne-nesne dikotomisinin habitus ile eleştirisi: Ankara müzisyenleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 697865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BARIŞ KUYMULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez, sanat teorilerinin metodolojilerinde yaygın olarak görülen özne-nesne dikotomisi ön kabulünün bir eleştirisidir. Tez, bu eleştirisini, Pierre Bourdieu'nün habitus kavramından yararlanarak yürüttüğü ampirik verilerinin analizi aracılığıyla yapmaktadır. Bu tezin sunduğu ampirik veriler, Ankaralı müzisyenlerle yapılan görüşmelerden oluşmaktadır. Bu görüşmelerin analizi yoluyla tez, özne-nesne dikotomisine dayanan sanat teorilerinin, bu tezin sunduğu ampirik çeşitliliği açıklamada yetersiz kaldığını göstermektedir. Bu tez ampirik verilerinin analizinde habitustan yararlanarak Ankara müzisyenlerinin durumunu ilişkisel bir kavrayış ile çalışmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a critique of the presupposition of the subject-object dichotomy that is prevalent in the methodologies of art theories. It conducts its critique by utilizing Pierre Bourdieu's notion of habitus in the analysis of its empirical data. The empirical data that this thesis presents consists of the interviews with Ankara musicians. Through the analysis of these interviews, the thesis demonstrates that art theories relying on the subject-object dichotomy fall short in explaining the empirical variety that this thesis presents. By utilizing the notion of habitus in the analysis of its empirical data, this thesis aims to provide a relational grasp of the situation of Ankara musicians.