Sağlık çalışanlarında göz sağlığı okuryazarlığı ve sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 697864
  2. Yazar: PELİN GÖKÇE BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN YEŞİLŞERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sağlık tanımı tarihsel süreç içinde ele alındığı döneme ve kültüre göre farklılıklar göstermiştir. Çevre koşulları ve sosyo ekonomik şartların değişmesi ile sağlık kavramı önem kazanmıştır. Sağlığın korunması, geliştirilmesi ve sürekliliğinin sağlanması öncelikli hal almıştır. Tarihsel süreç içinde sosyo ekonomik ve kültürel değişimler hızla gerçekleşmiş insanlar çevreye uyum sağlamışlardır. İşte bu noktada uyum sağlayabilme becerisi, yaşam boyu öğrenme ile birleşerek insan içindeki potansiyeli ortaya çıkartmıştır. Yaşam boyu öğrenmeye bağlı olarak okuryazarlık kavramı önem kazanmıştır. Okuryazarlık tanımı en sade haliyle, okuma yazma becerisine sahip olmak olarak tanımlansa da zamanla yeterli görülmemiş, okuduğunu anlamak, yorumlayabilmek okuryazarlık şartlarını oluşturmuştur. Sağlık konusunda doğru karar vermek bilgiye erişimin hızlı gerçekleştiği bir dönemde oldukça zor olmaktadır. Yazılı ve sözlü bilginin anlaşılması sağlık personeli ve hasta arasındaki sağlık iletişiminin ve sağlık okuryazarlığının önemini vurgulamaktadır. Gözlerimiz etrafımızda olanları algıladığımız duyu organımızdır. Sıklıkla rastlanılan bozuklukların, ani görme kaybı oluşturacak hastalıkların önlenebilir, tedavi edilebilir olması göz taraması ve kontrollerde görme kayıplarının en aza indirilmesi göz sağlığı okuryazarlığının önemini artırmaktadır. Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarında göz sağlığı okuryazarlığı ve sağlık okuryazarlığı düzeyini belirlemektir. Çalışmada göz sağlığı okuryazarlığı ve sağlık okuryazarlığı düzeyini belirlemede 5'li Likert ölçeği kullanılmıştır. Veri analizleri SSPS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Göz sağlığı okuryazarlığı ve sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkinin saptanmasında Pearson korelasyon analizi yapılmış ve sonucunda beklendik şekilde göz sağlığı okuryazarlığı arttıkça sağlık okuryazarlığında arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The definition of health has differed according to the period and culture in which it was addressed in the historical process. The concept of health has gained importance with the change of environmental conditions and socio-economic conditions. Protecting, improving and maintaining health has become a priority. In the historical process, socio-economic and cultural changes have taken place rapidly, and people have adapted to their environment. At this point, the ability to adapt has combined with lifelong learning, revealing the potential in people. The concept of literacy has gained importance due to lifelong learning. Although the definition of literacy is defined as having the ability to read and write in its simplest form, it was not seen enough over time, understanding and interpreting what one reads formed the conditions for literacy. Making the right decision about health is very difficult in a period when access to information is fast. Understanding written and verbal information emphasizes the importance of health communication and health literacy between health personnel and patients. Our eyes are our sense organs by which we perceive what is happening around us. The fact that frequently encountered disorders and diseases that will cause sudden vision loss can be prevented and treated, and minimizing vision loss in eye screening and controls increases the importance of eye health literacy. The aim of this study is to determine the level of eye health literacy and health literacy in health workers. In the study, a 5-point Likert scale was used to determine the level of eye health literacy and health literacy. Data analysis SSPS 24.0 package program was used. Pearson correlation analysis was performed to determine the relationship between eye health literacy and health literacy, and as a result, it was found that as eye health literacy increased, health literacy increased as expected.