Betonarme yüksek binaların performansa dayalı sismik tasarımı
Performance base seismic design of high rise reinforced concrete buildings
- Tez No: 697957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ SAYIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
Bu çalışmada 30 katlı betonarme çekirdek perdeye sahip yüksek binanın sismik tasarımı incelenmiştir. Çalışmada TBDY-2018 deprem yönetmeliğinde yer alan performansa dayalı tasarım yöntemi ele alınmıştır. Lineer analizler için ETABS sonlu elemanlar yazılımında ve doğrusal olmayan davranışı incelemeye yönelik SAP2000 sonlu elemanlar yazılımında sayısal model oluşturulmuştur. Deprem yönetmeliğin yanısıra TS-500 ve TS-498 yönetmeliklerindeki şartlar modelin tasarımında esas alınmıştır. Analiz sonuçlarına bağlı deprem yönetmeliğinin yanısıra yüksek binalarla ilgili genel literatüre başvurulmuştur. Sonuç olarak TBDY-2018'in aşamalarını bir performansa dayalı tasarım yöntemi olarak incelendiğinde Aşama I ve Aşama II bazı sorunlar ve eksikliklere rağmen kısmı olarak bir tasarım prosedürü olarak kabul görülsede Aşama III bir çok hataya yol açan yorumun açık koşullarla ve diğer taraftan genel literatürden uzak kalmak nedeniyle revize edilmesi önerilmektedir. Bu bakış açısından yola çıkılarak TBDY-2018'in yüksek binalar konusunda, 70 m. ila 150 m. seviyesinde ve en yaygın yük taşıyıcı sisteme yani betonarme çerçeve ve çekirdeye sahip bir model için dahi ayrıca yüksek bina yönetmeliği sürecinin başlatılmasının inkar edilmeyecek bir ihtiyaç olduğunun altını çizmekte fayda vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the seismic design of a 30-story reinforced concrete core wall high rise RC building was investigated. In the study, the performance-based design method of TBEC-2018 seismic code was discussed. Numerical models were prepared for linear analysis and nonlinear behavior using ETABS and SAP2000 finite element softwares, respectively. In addition to the earthquake code, the requirements of the regulations named TS-500 and TS-498 were applied in the design of the model. Due to the fact that the seismic code based on the analysis results was incomplete in some subjects, it was tried to eliminate the weaknesses of the regulation by referring to the general literature of high rise buildings. As a result, when we examine the steps of TBEC-2018 as a performance-based design method, Phase I and Phase II are regarded as a partial design procedure despite some problems and deficiencies, but the interpretation that caused many errors in Phase III should be revised for obvious circumstances and, on the other hand, to avoid the general literature. From this point of view TBEC-2018 on tall buildings, it is worth underlining that even for a model with the most common structural system, reinforced concrete frame and core wall, at a height of 70 m. to 150 m., it is now an undeniable need to write a high rise building seismic design code.