Ratlarda siyatik sinir anastomozu sonrası capparis spinosa uygulamasının sinir iyileşmesi üzerine etkisinin fonksiyonel, elektromiyografik ve histopatolojik olarak değerlendirilmesi
After sciatic nerve anastomosis in the rats functional, electromiographic and histopathological evaluation of the effect of capparis spinosa application on nerve healing
  1. Tez No: 697958
  2. Yazar: İBRAHİM ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR BİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada ratlarda deneysel olarak oluşturulan sinir hasarı sonrasında Anti-inflamatuar, anti-oksidan, anti-fibrotik ve nöroprotektif etkileri olduğu bilinen C. spinosa'nın sinir iyileşmesi üzerine morfolojik, fonksiyonel ve elektromiyografik etkilerini göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Deneysel olarak planlanan araştırmada 33 adet Wistar albino cinsi dişi rat kullanılmıştır. On adet rat kontrol grubu, 12 adet rat cerrahi grubu, 11 adet rat tedavi grubu olarak ayrıldı. Kontrol grubu 42 gün boyunca herhangi bir işlem yapılmadan takip edildi. Cerrahi grubu siyatik sinir kesisi yapılıp cerrahi prosedür ile onarıldı. Tedavi grubunda ise siyatik sinir kesisi yapılıp cerrahi prosedür ile onarıldı ve42 gün boyunca 100 mg/kg C.spinosa tedavisi oral yolla uygulandı. Tüm ratlara 42. günlerde fonksiyonel ve elektromiyografik değerlendirme yapıldı. SFI, elektromiyografik bulguları, mikroskobik bulguları istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: We aimed to show the morphological and electromyographic content of C. spinosa, which is known to have anti-inflammatory, anti-oxidant, anti-fibrotic and neuroprotective effects after nerve damage in these rats. Materials and Methods: In the experimentally planned study, 33 female Wistar albino rats were used. Ten rats were divided into control group, 12 rats surgical group, 11 rats as treatment group.The control group was followed for 42 days without any action. In the surgical group, the sciatic nerve was cut and repaired with a surgical procedure.In the treatment group, the sciatic nerve was cut and repaired by surgical procedure, and 100 mg / kg C.spinosa treatment was administered orally for 42 days. Functional and electromyographic evaluation was performed on all rats on the 42nd day. SFI, electromyographic findings, microscopic findings were compared statistically.