Hemodiyaliz amacıyla yapılan arteriovenöz fistüllerin kısa ve uzun dönem sonuçları prospektif klinik çalışma
Short and long term results of arteriovenous fistulas created for hemodialysis prospective clinical trial
  1. Tez No: 69799
  2. Yazar: A. NUR SÖZÜDOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Kronik renal hastalığı olan 76 hasta Eylül 1996-Aralık 1997 arasında otojen subkütan arteriovenöz fistül açmak için öpere edilmiş ve kısa ve uzun dönem patens için prospektif olarak izlenmiştir. 33 hasta en az 1 yıl, 59 hasta en az 6 ay ve tüm hastalar en az 3 ay izlenmiştir. Erken başarısızlık oranı %18dir. Erken başarısızlık end-to-side fîstüllerde side-to-side fistüllerden, snuffbox fistüllerde daha proksimaldeki fistüllerden ve venöz basıncı yüksek olan fistüllerde düşük olan fistüllerden istatistiksel olarak daha yüksek bulunmuştur. Bu parametrelerde uzun dönem patens açısından istatistiksel olarak anlamlı hiçbir farklılık yoktur. 1 yıllık, 6 aylık ve 3 aylık patensler izlenebilen hastalarda sırasıyla %70, %77,5 ve %80 idi. İntraoperatif değişkenlerin fistüllerin kısa dönem patensi için önemli olduğu, uzun dönem patens için fistül bakımı ve gerektiğinde uygun revizyonunun önemli olduğu sonucuna vardık. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY 76 patients with chronic renal disease were operated for otogenous subcutenous arteriovenous fistula between September 1996-December 1997 and followed prospectively for short and long term patency. 33 patients were followed at least for 1 year, 59 patients at least for 6 months and all patiens at least for 3 months. Early failure rate was %18. Early failure was statistically higher with end- to-side fistula than side-to-side fistula, with snuffbox fistula than more proksimal fistula and with fistula having high venous pressure than those with low venous pressure. There were no statistically significant difference between these parameters for long term patency. 1 year, 6 month and 3 month survival for the patients those could be follwed was 70%,77.5% and 80% respectively. 56We conclude that intraoperative variables are important for the short term patency of fistulas and care of the fistula and appropriate revision of the fistula when necessary are important for the long term patency. 57