Bakteriyel selüloz temelli doku yamasında kök hücre tutunmasının gösterilmesi
Demonstration of stem cell attachment on a bacterial cellulose-based tissue patch
  1. Tez No: 698038
  2. Yazar: EZGİ AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NELİSA TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoloji, Genetik, Science and Technology, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Biyomalzemeler, hasarlı doku ve organların onarılması amacıyla kullanılan biyouyumlu malzemelerdir. Tarihin eski zamanlarından itibaren kullanım örnekleri olan biyomalzemelerin günümüzde de pek çok kullanım alanı vardır. Doğal ve sentetik kaynaklı biyomalzemelerin, yüksek biyouyumluluğa ve mekanik dayanıklılığa sahip olmaları gerekmektedir. Hedef dokuya uygun özelliklerde tasarlanan biyomalzemeler aynı zamanda doğal hücre dışı matrisi taklit ederek hücre tutunmasını ve çoğalmasını destekleyen özellikte olabilmektedir. Doğal kaynaklı biyomalzeme örneklerinden olan bakteriyel selüloz bir hücre dışı polisakkarittir. Bakteriyel selüloz biyouyumluluk, esneklik ve hidrofiliklik gibi özelliklerinin yüksek olması nedeniyle hedef dokular ile uyumluluk sağlayabilmekte ve biyomalzeme olarak tercih edilmektedir. Sunulan tez çalışmasında uygun morfolojik özelliklere sahip bakteriyel selüloz elde edilmesi ve bakteriyel selüloz temelli doku yaması üzerinde kök hücre tutunmasına model olarak hücre tutunmasının gösterilmesi amaçlanmıştır. Yapılan tez çalışmasında Acetobacter xylinum bakterisi kullanılarak bakteriyel selüloz sentezlenmesi sağlanmıştır. Üretilen bakteriyel selüloz temelli membranların karakterizasyonu yapılmıştır. Üretilen bakteriyel selülozların morfolojik özelliklerini belirlemek için taramalı elektron mikroskobu (SEM), termal ve kimyasal özelliklerini belirlemek için ise fourier dönüşüm kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ve termogravimetrik (TG) analiz kullanılmıştır. Hazırlanan bakteriyel selülozlar üzerinde hücre tutunmasının incelenmesi için HEK293 insan embriyonik böbrek hücre hattı kullanılmıştır. MTT analizi ile bakteriyel selüloz üzerinde HEK293 hücrelerinin tutunması gözlemlenmiş ve kontrol grubuna göre hücre tutunması değerlendirilmiştir. Kök hücre tutunmasına model olarak bakteriyel selüloz temelli doku yamasında HEK293 hücre tutunma kapasitesinin incelenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Biomaterials are biocompatible materials used to repair damaged tissues and organs. Biomaterials have been used since ancient times and their usage areas are quite wide today. Biomaterials of natural and synthetic origin are required to have high biocompatibility and mechanical strength. Biomaterials designed with properties suitable for the target tissue can also be capable of supporting cell attachment and proliferation by mimicking the natural extracellular matrix. Bacterial cellulose, which is one of the natural source biomaterial examples, is an extracellular polysaccharide. Bacterial cellulose can provide compatibility with target tissues and is preferred as a biomaterial due to its high properties such as biocompatibility, flexibility, and hydrophilicity. In this thesis, it is aimed to obtain bacterial cellulose with appropriate morphological properties and to demonstrate cell attachment as a model for stem cell attachment on bacterial cellulose-based tissue patch. In the thesis study, bacterial cellulose was synthesized by using Acetobacter xylinum bacteria. Characterization of the produced bacterial cellulose-based membranes was performed. Scanning electron microscopy (SEM) was used to determine the morphological properties of the produced bacterial celluloses, and fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) and thermogravimetric (TG) analysis were used to determine their thermal and chemical properties. HEK293 human embryonic kidney cell line was used to examine cell adhesion on prepared bacterial celluloses. Adhesion of HEK293 cells on bacterial cellulose was observed by MTT analysis and cell attachment was evaluated relative to the control group. As a model for stem cell adhesion, it was aimed to examine the cell adhesion capacity of HEK293 in bacterial cellulose-based tissue patch.