Bakteriyel selüloz temelli biyomalzemelerin üç boyutlu basımı
Bacterial cellulose based biomaterilas as bioink for three dimensional printing
  1. Tez No: 692005
  2. Yazar: NEVRA PELİN CESUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NELİSA TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biology, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda; organ ve dokuların yetersizliği insanlık için en kritik sağlık sorunlarından biri olarak kabul görmektedir. Genel bir bakış olarak, iş akışı donörlerden alınan organ nakli ile başlar. Ancak, bu prosedür göründüğü kadar kolay değildir. Çünkü dokuların uyumluluğu sağlanmalı ve implante edilecek greftin akut reddi önlenmelidir. Ayrıca uzun ve bitmek bilmeyen donör listeleri de hastalar için sıkıntılı sürecin devamlılığına neden olur. Bu nedenle, bu sorunu çözmenin yollarından biri de doku mühendisliği yardımıyla yapay doku ve organların geliştirilmesidir. Yapay doku ve organların geliştirilmesi için biyomalzemeler tercih edilmektedir. Bu bağlamda metalik, seramik, kompozit ve polimerik bazlı biyomalzemeler geliştirilmektedir. Son yıllarda biyouyumluluk sağlayan bu biyomalzemelerden polimerik sınıfın bir üyesi olan mikroorganizlardan üretilen polimer bazlı biyomalzemeler popülerlik kazanmıştır. Bakteriyel selüloz bu sınıfın en popular üyesinden birisidir. Bir gram negatif bakteri türü olan Acetobacter xylinum (A.xylinum) bakteriyel selüloz elde edilmesinde kullanılmaktadır ve en verimli bakteriyel selüloz üreticidir. Bakteriyal selüloz biyouyumlu, iyi mekanik davranışa sahip hidrojel özellikte bir yapıya sahip olması ile de doku mühendisliği çalışmalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Doku mühendisliği çalışmalarında 3 Boyutlu yazıcı sistemlerinin kullanımıda ayrıca son yıllarda değer kazanmıştır. Üretilmesi hedeflenen doku ya da organının katman katman basılabilmesi 3 Boyutlu yapının istenilen şekilde üretilmesini sağlamaktadır. Bu bağlamda tez kapsamında bakteriyel selülozun 3 Boyutlu basılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years; insufficiency of organs and tissues is one of the most critical health problems for humanity. As an overview, the workflow begins with organ transplants from donors. However, this procedure is not as easy as it seems. Because the compatibility of tissues should be ensured and acute rejection of the implanted graft should be prevented. In addition, long and endless donor lists cause the continuity of the troublesome process for patients. Therefore, the development of artificial tissues and organs with the help of tissue engineering is an one of the way solution against this problem. Biomaterials are used for the development of artificial tissues and organs. In this context, metallic, ceramic, composite and polymeric based biomaterials are developed as biomaterials. Polymeric biomaterials produced from microorganisms, which are a member of the polymeric class, have gained popularity in recent years. Bacterial cellulose is the most efficient among other microbial polymers. A.xylinum, a Gram-negative bacteria species, is the most efficient source of bacterial cellulose. It has a biocompatible and well mechanical behaviour hydrogel feature and widely used for tissue engineering studies. Tissue engineering started to move away from traditionalism and 3D printing systems gained value in recent years. The ability of printing layer by layer of a tissue or an organ enables the 3D structure to be produced. In the study, we will examine the bacterial cellulose for 3D printing.