Beyaz haşhaş (Papaver somniferum L.) sulu metanolik özütünün gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) Aeromonas hydrophila patojenine karşı tedavi edici etkisi ile bağışıklık tepkisi ve büyüme performansı üzerine etkileri
Opium poppy (Papaver somniferum L.) aqueous methanolic extract in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) against Aeromonas hydrophila pathogen with immunity reaction and performance on growth
- Tez No: 698057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, beyaz haşhaşın (Papaver somniferum) sulu methanolik özütü ile beslenen gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss) bağışıklık tepkileri, büyüme performansı ve sindirim enzim aktivitelerindeki değişimler araştırılmış ve ayrıca Aeromonas hydrophila'ya karşı koruyucu aktivitesi belirlenmiştir. Bu amaçla balıklar %0 (Kontrol), %0,1 (B01), %0,5 (B0.5) ve %1 (B1) beyaz haşhaş methanolik özü içeren yemlerle 45 gün doyuncaya kadar beslenmiştir. Çalışmanın 15., 30. ve 45. günlerinde balıklardan kan ve doku (bağırsak ve ön böbrek) örnekleri alınmış ve bağışıklık yanıtlarındaki değişiklikler incelenmiştir. Çalışmanın sonunda balıklara intraperitoneal olarak Aeromonas hydrophila enjekte edilmiş ve 7 gün boyunca balıkların yaşama oranları kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, changes in immune responses, growth performance and digestive enzyme activities of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fed with aqueous methanolic extract of white poppy (Papaver somniferum) were investigated, and also its protective activity against Aeromonas hydrophila was determined. For this purpose, fish were fed ad-libitum for 45 days with feeds containing 0% (Control), 0.1% (B01), 0.5% (B0.5) and 1% (B1) white poppy methanolic extract. Blood and tissue (intestine and anterior kidney) samples were taken from the fish every 15th, 30th and 45th days of the study, and changes in immune responses were examined. At the end of the study, the fish were injected intraperitoneally with Aeromonas hydrophila and the survival rates of the fish were recorded during 7 days.