Şev stabilitesi ve şevlerin güvenli hale getirilmesi
Slope stability and improvement of slope safety
- Tez No: 698056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM ALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Geçmiş çağlarda yaşayan insanlar, düşmandan ve doğadan korunmak için yamaçlarda yerleşim yerleri kurduğu gibi, günümüzde yaşayan insanlarda hızla büyüyen kentlerde uygun alan bulunması zorluğundan kaynaklı yamaçlarda yerleşim yerleri kurabilmektedir. Ayrıca ulaşım ihtiyaçlarının artmasıyla birlikte daha konforlu ve güvenli yolculuk için ulaşım hattının belirli kısımlarında dolgu ve yarma şevleri oluşturulabilmektedir. Oluşturulan bu eğimli yüzeyler (şev), yer çekimi etkisiyle aşağıya doğru hareket potansiyeline sahiptir. Şev hareketleri dünya üzerinde önemli derecede can ve mal kaybına neden olmaktadır. Genellikle kırsal bölgelerde tarımsal hasara, kentleşmenin olduğu bölgelerde ise can kaybı ile birlikte yapısal hasarlara neden olabilmektedir. Bu açıdan şev problemleri geoteknik mühendisliğinin önemli çalışma alanıdır. Şev stabilitesinde amaç en uygun çözüm yöntemiyle şevlerin göçme ve bozulma olmadan şeklini koruyabilmesidir. Bu tez kapsamında; şev hareketi çeşitleri ile birlikte, günümüze kadar meydana gelen şev kaymaları ve heyelanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda geliştirilen hesap yöntemleri ve buna paralel tasarım modellerinden bahsedilmiştir. Ardından Geo5 ve PLAXIS paket programları kullanılarak bir vakanın şev stabilitesi incelenmiş ve duraysız şev fore kazık kullanılarak duraylılığı sağlanmıştır. Ayrıca PLAXIS analiz sonuçlarından alınan verilere göre kazık donatı hesabı yapılarak şev stabilitesini sağlayacak çözüm ayrıntılarıyla ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Similar to the people in the old ages who built settlements on slopes in order to protect themselves from enemies and natural phenomena, people nowadays also tend to build settlements on slopes when they are faced with difficulties in finding appropriate areas in constantly growing cities. Moreover, as their need for transportation increases, they can build caulking and slitting slopes along transportation lines to ensure safer and more comfortable travelling. These sloping surfaces have the potential to move downwards due to the gravitational attraction. Slope movements cause considerable loss of life and property around the world. They can cause agricultural damage in rural areas and structural damage along with loss of life in urban areas. In this regard, problems related to slopes are important fields of study for geotechnical engineering. The purpose of slope stability is to preserve the shape of a slope without any sinkage or deterioration with the most appropriate solutions. This thesis mentions the calculation methods developed based on the research conducted on slope failures and landslides and related design models along with the types of slope movements. Subsequently, the slope stability of an incidence is analyzed with Geo5 and PLAXIS packages and the unstable slope is stabilized with bored piles. Moreover, the details to ensure the slope stability are presented by doing pile reinforcement calculations according to the data obtained from the PLAXIS analyses.